Rady a tipy pro pojištění domácnosti

Rady a tipy pro pojištění domácnosti

Ve spojení s nemovitostí se rozlišují dva druhy pojištění – pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. První varianta se vztahuje na nemovitost jako takovou, zatímco druhá možnost se týká movitých věcí uvnitř rodinného domu, respektive bytu. V následujících řádcích se zaměříme především na pojištění domácnosti, neboť je v České republice velice podceňované.
Domníváte se, že se pojištění nemovitosti vztahuje kompletně na celý objekt včetně jeho obsahu? Nemilé překvapení by nastalo v okamžiku nějaké pojistné události, protože mít pojištěnou nemovitost či domácnost je poměrně velký rozdíl.

Kryje škody způsobené odcizením a krádeží

Spousta majitelů rodinných domů nebere na vědomí úroveň zabezpečení a namísto bezpečnostních vstupních dveří investují do levnější varianty. Nicméně pojišťovny se při stanovování limitů pojistného plnění ohlíží také na stupeň zabezpečení. Zde platí pravidlo, že čím jsou bezpečnostní opatření (kamerový systém, alarm, bezpečnostní dveře) lepší, tím vyšší limity pojišťovny poskytují.

Sortiment bezpečnostních dveří se rozděluje do několika bezpečnostních tříd, přičemž pojišťovnami doporučovaný standard je alespoň RC3 a RC4.

Nemusí krýt škody způsobené přepětím v elektrické síti

Pojištění domácnosti uplatníte v okamžiku, kdy vaši nemovitost zasáhne blesk. Dojde k přepětí v elektrické síti a některé elektrické spotřebiče mohou být nenávratně poškozené. V takovém případě vám bude pojistné plnění uznané, neboť se jedná o běžné živelné riziko.

Přepětí v elektrické síti může způsobit celá řada jiných faktorů, ale pojišťovna v takovém případě vám nemusí uhradit ani korunu. Ve smlouvě bývá většinou zahrnuté jen poškození způsobené živelným rizikem.

Pozor na podpojištění domácnosti

Možná jste si před deseti lety sjednali pojištění nemovitosti včetně pojištění domácnosti. Pojišťovny momentálně nabízí zcela jiné podmínky a zvyšují se limity pojistného plnění. Klíčovým problémem starých smluv je většinou podpojištění, zejména pokud došlo k rekonstrukci. Po každé větší stavební úpravě byste si měli nechat přehodnotit pojistné smlouvy.

Zákon schválnosti neustále funguje. Přestože si říkáte, že vás nemůže žádná nepříjemná událost postihnout a překvapit, jste na omylu. Štěstí přeje připraveným, a proto byste pojištění své domácnosti a nemovitosti neměli odsouvat na druhou kolej. Pokryje běžná rizika, mezi něž spadá krádež, poškození či zničení vodou z vodovodního systému, výbuchem, požárem a podobně.

Dnes můžete pojištění sjednat online

Nespornou výhodou je, že dnes nemusíte nikam chodit, abyste si sjednali pojištění. Vše probíhá prostřednictvím internetu. Budete akorát potřebovat nezbytné informace o nemovitosti a domácnosti.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/j%C3%ADdelna-m%C3%ADstnost-dom%C3%A1c%C3%AD-ve%C4%8De%C5%99e-469298/