S elektronickou cigaretou je kouření zdravější

Elektronická cigareta není úplně zdraví neškodná
Elektronická cigareta není úplně zdraví neškodná

Současná elektronická cigareta se narodila v Číně v roce 2004 kvůli 29. letním Olympijským hrám. Peking se totiž chtěl zbavit nedopalků na ulicích a také trochu vyčistit ovzduší, aby se návštěvníkům zalíbil. Odtud se e-cigareta rozšířila do světa, i když z ní tabákové koncerny asi moc radosti nemají.

E-cigareta není úplně zdraví neškodná

Elektronická cigareta stojí vlastně na principu přeměny roztoku s nikotinem a příchutí na syntetickou páru. Pro jejich přenos je nejčastěji používán propylenglykol. Nejdůležitější komponentou je tu atomizér se žhavícím tělískem, které při potažení odpařuje roztok s nikotinem a příchutí.

Záleží na kvalitě e-cigarety a na jejím atomizéru, zda při kouření vzniká hodně nebo málo syntetického dýmu. Dřívější cigarety nebyly tak dokonalé, ale ty dnešní tvoří tolik dýmu, že ho kuřák i vydechuje slušné množství, takže pocit z kouření je úplně rovnocenný jako u normálních cigaret.

Co se zdraví týče, kolují někdy o e-cigaretách prakticky mýty. Pravdou je, že jejich kouření je rozhodně zdravější než kouření klasických cigaret. Ale stále při tom inhalujete nikotin, takže nejde o činnost zdravotně zcela nezávadnou.

Jen nikotin bez tisíců dalších škodlivin

Na rozdíl od běžných cigaret ovšem neinhalujete dalších asi 4 000 nebezpečných látek, které vznikají při hoření tabáku a papírku. Nejznámější je asi oxid uhelnatý, který způsobuje tkáňové dušení, formaldehyd – má na svědomí astma a záněty kůže, nebo dehet, který zanáší plíce, či notrosaminy a sloučeniny niklu, které se podílejí na vzniku rakoviny.

Dým z e-cigarety je naproti tomu tvořen pouze pěti látkami. Nikotinem, propylenglykolem, který slouží jako nosné médium a je naprosto neškodný. Najdete ho i v dětských sirupech jako je Bromhexin. Další přísadou je kyselina mléčná, voda a potravinářská příchuť.

Kromě zdravotních výhod má elektronická cigareta další plusy. Je zcela bez zápachu, takže vás neobalí odérem popelníku, ani vám doma nenačichnou záclony nebo čalounění. Maximálně může vonět jako vámi zvolená příchuť.

Budete moct ignorovat zákazy kouření

S e-cigaretou se také chováte mnohem ohleduplněji ke svému okolí, protože během jejího kouření nevydechujete žádné škodlivé látky a nenutíte nikoho pasivně kouřit. U e-cigarety se totiž propylenglykol, který je nosným médiem nikotinu, rychle rozptyluje a nikotin se nemůže šířit. Uvolní se ho jen zanedbatelné množství, asi jako kofeinu z odpařující se kávy.

Další nemalou výhodou této elektronické věcičky je, že se dá kouřit všude, i tam, kde je zákaz kouření. Jen je dobré dávat pozor, abyste neměli příliš výrazně aromatickou náplň, která by mohla být lidem ve vašem okolí nepříjemná.

S e-cigaretou se také nikdy nestane, že vám náhle pojede tramvaj a budete muset típnout dobrou půlku. Je jedno, jestli si potáhnete jednou nebo stokrát. A oproti běžným cigaretám navíc i ušetříte, protože e-cigareta a její provoz vyjde levněji, než kdybyste vykouřili více než 10 cigaret denně.

Kouřit vás neodnaučí, ale…

Elektronická cigareta má samozřejmě i nějaké nevýhody. Například se neobejdete bez nabité baterie, stejně jako u mobilu. Ovšem výdrž cigaretových baterií není moc dlouhá, proto je potřeba mít u sebe většinou 1-2 nabité náhradní.

Občas se taky tvrdí, že vás e-cigareta odnaučí kouřit a zbaví vás závislosti na nikotinu, ale to se nestane. E-cigareta se kouří stejně jako normální, takže psychická závislost přetrvává a stejně tak se z ní vdechuje nikotin, takže zůstává také ta fyzická. Pravda ovšem je, že se u ní dá pracovat se snižováním hladiny nikotinu, takže postupnému odvykání napomoci může. Její hlavní výhoda je však v tom, že z několika tisíc zdraví nebezpečných látek vdechujete pouze jednu – nikotin.

Skvělou nabídku klasických i elegantních e-cigaret najdete v eshopu . Co říkáte, nezkusíte to od teď zdravěji?

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/127173209@N05/16273935935