Jsou audioknihy osobního a profesního rozvoje opravdu užitečné?

Jsou audioknihy osobního a profesního rozvoje opravdu užitečné?
Jsou audioknihy osobního a profesního rozvoje opravdu užitečné?

Neustále na nás útočí tvrzení, jak někomu ta a ta audiokniha změnila život a pomohla dosáhnout všech cílů. Mnoho z nás si myslí, že je to prostě jen dobrý byznys, prodávat audioknihy osobního a profesního růstu. Jak to tedy je? Jsou tyto audioknihy skutečně prospěšné, nebo jsou to vyhozené peníze?

Poslech umožňuje dělat si poznámky

Audioknihy jako takové jsou velice příjemný formát. Dají se poslouchat při sportu, před spaním, na cestách, zkrátka tehdy, kdy bychom těžko mohli číst. Poslouchání není tak náročné jako čtení, takže ho zvládneme, i když jsme unavení.

Audioknihy osobního a profesního rozvoje nám v každém případě přinášejí nové informace, které můžeme, ale nemusíme začlenit do našeho vidění světa, podle toho, jak se nám budou líbit. Při jejich poslechu máme také volné ruce, což se hodí, protože zrovna tyto audioknihy často vyžadují, abychom si dělali poznámky, či prováděli nějaká mentální cvičení s tužkou a papírem.

Pravidelná porce naděje a energie

Díky volným rukám určitě vedou audioknihy, které nás mají posouvat vpřed ve vývoji, nad těmi papírovými. Obojí mají velkou moc nás inspirovat. Někdy to ani nemusí být ucelená zkušenost autora, nebo přímo technika rozvoje. Občas stačí jedno slovo, aby v nás zažehlo plamíne poznání a uvědomění.

Když se pokoušíme ve svém životě něco vylepšit a máme zrovna období krize a pochyb, knihy a audioknihy osobního i profesního růstu nás podrží. Nalijí do nás novou naději a energii, abychom mohli pokračovat dál na své cestě.

Nestačí říct “To jsem věděl.”

Ale pravdu mají ti, co tvrdí, že tyhle audioknihy vlastně nefungují. Nefungují, pokud je neumíme doopravdy využít. Pokud posloucháme audioknihu, která nám má pomoci s rozvojem zcela pasivně, nic nám nemůže dát. Je potřeba poslouchat pozorně a pamatovat si techniky, abychom je mohli zkoušet v praxi.

Také během poslechu potřebujeme nacházet souvislosti se svým vlastním životem, nechávat se inspirovat, přemýšlet, co informace znamená pro nás a jak ji ve svém životě využijeme. Poměrně typické je, říct si při poslechu takové audioknihy: “To už ale přece vím.” Ale chováme se podle toho, pokud to víme? Většinou ne. Bez uvedení těchto rad do praxe však nikdy fungovat nebudou.

Musíme vstát a začít něco dělat

Mnoho lidí má pocit, že když si koupí audioknihu o osobním či profesním růstu, stačí si ji prostě poslechnout a je hotovo. Jenže všechno má skutečnou hodnotu pouze, když se o to setrvale staráme a budujeme to. Stejné je to s těmito audioknihami a námi. Pokud si poslechneme v rychlosti pár rad, jak zlepšit svůj život, nezlepší se na něm nic. Pořád je to jen na nás. Musíme myšlenky z těchto audioknih uvést do praxe a dělat na tom znova a znova. Teprve potom tyto audioknihy skutečně fungují.

Chcete to zkusit? Tak začněte hned teď. Třeba s audioknihami od .

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/noii/3380041963