Akné je strašákem mnoha mladistvých a teenagerů. Objevuje se nejčastěji na pleti, ale také na těle. V určitém období postihuje spoustu teenagerů. Někdy je to problém také dospělých jedinců. Znáte to, také vás občas potrápí nějaký ten pupínek, a v době, kdy se vám to úplně nehodí, kdy před sebou máte něco důležitého. Vyrovnat se s akné a zatočit s ním se snaží spousta lidí. Existuje o něm také poměrně dost mýtů a polopravd, kterým lidé bohužel často věří.
Co je to akné?
Uhříky, černé tečky, vřídky, pupínky. To všechno se dá zahrnout do slůvka akné. V dospívání se produkuje spousta kožního mazu, spolu s odumřelými kožními buňkami ucpává mazové žlázy na povrchu kůže. Vznikají černé tečky, které se nadále ucpávají a jakmile je toho už moc, prasknou. A v tomto ohledu vznikají uhry a pupínky. O akné se toho už navykládalo mnoho. Někdy se objevují i mýty. Jaké?
Nesmí se jíst čokoláda
To je asi jeden z nejčastějších mýtů. Souvislost mezi konzumací smaženého, sladkého nebo jinak tučného jídla a výskytem akné nebyla prokázána žádná souvislost. Tyto potraviny asi nejsou nejzdravější a mohou mít vliv na spoustu jiných věcí, ale nezpůsobují akné.
Častá hygiena a mytí
Právě to totiž akné škodí, alespoň tak se to mnohdy prezentuje. Akné však nevzniká kvůli tomu, že se o sebe a o pokožku dostatečně nestaráte. Je to spíš obráceně, protože časté mytí pleti, která trpí na akné, ji může vysušovat a paradoxně to ještě zhorší výskyt akné.
Nedotýkat se!
Akné není nakažlivou nemocí, není infekční. Když někomu podáte ruku, dotknete se něčí pleti, kde se objevuje akné nebo dokonce políbíte někoho, kdo má akné, automaticky jej nechytíte. To, že se vám na tváři objevil za pár dní pupínek, s tím nikterak nesouvisí.