Jak nejlépe zabavit aktivní děti? Zkuste parkour

Máte aktivní dítě, které chvíli neposedí? Neustále pobíhá, poskakuje, cosi přelézá a energie z něj vyzařuje na každém kroku? Nebo naopak má váš potomek strach z každé překážky a nevíte, jak ho naučit obavy překonávat a bojovat s nimi? Pokud pro své děti uvažujete nad nějakou fyzickou aktivitou, která by jim pomohla vybít přebytečnou energii, poprat se se svým strachem, ale současně se naučit respektu, je jednou ze skvělých alternativ parkour, který si u nás získává stále více nadšenců.

Co je parkour?

Možná potkáváte parkouristy na cestě do práce či do obchodu a považujete za „nevychovanou mládež“ a často trnete při jejich kouscích. Možná vás dokonce polévá horko při představě, že by se do něčeho takového pustily vaše děti. Parkour je způsob, jak se rychle a s co nejmenší námahou přemístit z místa na místo. Parkouristé překonávají překážky, například zábradlí, lavičky, zídky atd., různými, někdy až akrobatickými, triky – přemety, přeskoky, salty.

Parkouru se lze naučit i s minimem rizik úrazů a to pod vedením zkušených trenérů, které naleznete ve společnosti Zohir, která se tréninku parkouru věnuje již několik let a své žáky trénují podle vlastního cvičebního plánu, který vyvinuli na základě vlastních zkušeností a také k němu vlastní licenci.

Bezpečnost především

Pokud se vaše dítě chce parkouru věnovat, nenechte ho, ať se učí sám nebo podle návodů, které najde na internetu. Kroužek parkouru v Zohiru je určen pro kluky i holky již od osmi let. Parkour pro začátečníky je veden pod dohledem a vedením zkušených trenérů. Trénink probíhá v tělocvičně na žíněnkách a trampolínách, což je sice pro mnohé děti zklamání, ovšem pro většinu rodičů značná úleva. Jelikož bývá trénink někdy náročný, používají trenéři zábavnou formu, aby děti trénink bavil. Kromě zábavy si děti posilují fyzickou zdatnost, respektu k těžkým překážkám, ale také zbavení strachu při zdolávání lehčích překážek. Po ukončení kroužku parkouru pro začátečníky umí děti skočit salto s dopomocí trenéra a umí základní přeskakovací techniky.

Kroužkem to nekončí

Parkour Brno i Praha poskytují také kurzy pro pokročilé. Kromě kroužků pořádá Zohir pro své členy i pro veřejnost další lekce, originální a nezapomenutelné tábory a velice oblíbený parkour workshop, který se koná většinou o víkendech a trvá po celý den. Workoshop probíhá pod vedením několika trenérů, proto jsou jeho účastníci rozděleni do několika malých skupin. Celý den je rozdělen do několika fází, proto je rozmanitost cviků velká. Trenéři počítají s možností, že budou na workshopu úplní začátečníci i pokročilí parkouristé. Mezi fázemi jsou přestávky na oddych a občerstvení. Na kroužek, tábor nebo workshop se můžete přihlásit na webových stránkách zohir.cz.