Hrudkovitý výtok

Jen málokterá žena někdy ve svém životě netrpěla výtokem či mykózou nebo kvasinkovou infenkcí. Gynekologické potíže, způsobené kvasinkovou infekcí se sice dají snadno léčit volně dostupnými léky v podobě vaginálních tablet, čípků nebo mastí, ale při nesprávné hygieně a špatné životosprávě je více než pravděpodobné, že se vaginální potíže vrátí.

Kdy výtok značí zdravotní potíže?

Není pravdou, že jakákoliv forma výtoku představuje nějaký zdravotní problém. Pochva je dokonalým samočistícím orgánem. Samočistící procesy, které v každé pochvě probíhají ji chrání proti infekci a poškození a zajišťují její celkové zdraví. Tento samočistící proces se často projevuje čirým bělavým výtokem, který nijak nezapáchá a nedráždí okolí pochvy. Neškodný sekret produkuje poševní sliznice, děložní čípek, děložní sliznice a vejcovody.

Pokud však žena zaznamená jakoukoliv změnu a výtok začne zapáchat, měnit barvu či konzistenci na hrudkovitý výtok, nastává zdravotní problém. Kromě nepříjemného hrudkovitého či zapáchajícího výtoku se infekce projevuje bolestí v podbřišku, pocitem plnosti, pálením či svěděním v intimních partiích a nepříjemnými pocity při pohlavním styku.

Jak problémům předejít?

Základem prevence je důkladná intimní hygiena, ovšem nic se nemá přehánět. Častým mytím nevhodným mycím gelem se naruší přirozená samočistící schopnost pochvy a problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Odborníci a samotní výrobci intimních gelů je doporučují používat obden, mimoto stačí intimní partie opláchnout vlažnou vodou.

Nesprávný jídelníček má zdraví intimních partií větší vliv, než si mnoho žen myslí. Vyřazením cigaret, alkoholu, cukru, ale také bílého pečiva, které tvorbu kvasinek podporuje, žena předejde opakovaným kvasinkovým infekcím nebo mykóze.

Střídání sexuálních partnerů či návštěvy koupaliště nebo bazénu mohou také vyvolat potíže či je zhoršit jejich průběh.