Aby bylo miminko spokojené

Každá maminka se stará o to, aby bylo její miminko spokojené a prospívalo. Pokud se tak děje, je miminko klidné. Jakmile se však objeví jakýkoli problém, začne plakat a pak nastává chvíle, kdy maminka zjišťuje příčiny pláče. Pokud je dítě přebalené a nakrmené a nemá žádné viditelné obtíže, může se jednat o dětskou koliku.

Co je kolika a jak na ni?

Dětská kolika patří mezi zdravotní obtíže, které se objevují zhruba u čtvrtiny kojenců a to nejčastěji v období 2. – 3. měsíce života. Je provázena dlouhodobým, intenzivním pláčem, opakovaně několikrát do týdne, v pravidelnou denní nebo noční hodinu.

Kolika se může objevit z různých důvodů i bez příčin. Mezi nejčastější důvody patří stravování a to nejen u kojence, ale také u matky. Dalšími příčinami pak je napadení parazity, ale koliku může způsobovat i faktor psycho-sociální, který zahrnuje napětí mezi matkou a dítětem. Může to však být i velká úzkostlivost ze strany matky. Někdy kolika vzniká jako důsledek intolerance laktózy. Děti, které mají potíže se snášenlivostí laktózy, mají jiné mikrobiální prostředí ve střevech.

  • Jak bojovat s kolikou?

Nejprve je potřeba provést důkladné lékařské vyšetření a teprve pak lze dělat další opatření, která povedou k minimalizaci či vymizení koliky.

Intolerance laktózy

Laktóza je hlavní cukr, který je obsažen v každém mléce. Skládá se ze dvou molekul, které tělo vstřebává. Vstřebávání zajišťuje enzym laktáza. Pokud je ho v těle nedostatek nebo chybí, vzniká intolerance laktózy. U malých dětí bývá občas dočasná.

Pokud se objeví, způsobuje obtíže, které lze řešit několika způsoby. Především je to snížení příjmu laktózy, dále pak následuje náhrada pomocí alternativních zdrojů, musí však být zachován dostatečný příjem energie a bílkovin a zapomínat nesmíme ani na dostatečný přísun vitamínu D a vápníku.