Bonsaje známe většinou především z filmů a obrázkových publikací o japonských zahradách. Již samotný překlad z japonštiny vystihuje podstatu bonsaje, což je miniaturní strom v misce. Vypěstovat bonsaj si můžete i sami, ovšem vyžaduje to značnou trpělivost, neboť to trvá několik let.
Zpočátku malá rostlinka se musí tvarovat do určité podoby, aby po letech působila dojmem starého stromu v miniprovedení. V případě úspěchu můžete mít radost z vlastní tvůrčí práce, která je založena na propojení přírody a umění. Odměnou vám bude unikát zdobící interiér, balkón, terasu či zahradu.
Rady pro začátek
Můžete si najít vhodný malý stromek v přírodě, nebo si jej koupit v zahradním centru. Přírodě vyrýpnutím jednoho exempláře neuškodíte, jelikož díky konkurenci některé i zaniknou. Nejlepším obdobím pro vyrýpnutí je brzké jaro nebo podzim po opadání listí. Nezbytné je dostat rostlinku ze země s celým kořenovým balem.
Při výběru je třeba dbát na to, aby stromek či keřík byl zvyklý na zdejší klima a také na to, aby se dal snadno tvarovat. Z naších dřevin jsou na bonsaje optimální borovice, modřín, javor, jalovec, buk a habr. Z listnatých keřů je to například azalka nebo kdoulovec. Výběr rostlin pro pěstování jako bonsají v interiéru je omezenější, než venku. Mezi nejoblíbenější a nejsnáze pěstovatelné pokojové bonsaje patří fíkusy. Jednak jsou dekorativní, a jednak velice odolné.
Jak bonsaj pěstovat a tvarovat
Před zasazením zastřihněte poškozené kořínky a také zkraťte všechny větvičky. Nejprve rostlinku donesenou z přírody zasaďte do většího květináče, aby si zvykla a ujmula se. Po přesazení do mělké misky můžete ihned začít tvarovat zastřižením korunky a drátováním větviček.
S drátováním začněte odspodu, větvičky omotávejte drátem určeným speciálně pro bonsaje a pak je ohněte do požadovaného tvaru. Kmínek můžete také tvarovat, a to buď do vzpřímené podoby, nebo ohnutý, šikmý či kaskádový. Abyste si ušetřili zbytečné zklamání, přečtěte si v odborné literatuře o vhodných velikostech misek, substrátu, který každá rostlina vyžaduje jiný a také o provádění řezu, zaštipování pupenů, stříhání listů a další informace.