Malování barevným pískem si děti zamilují

Přemýšlíte, jakou další aktivitou zabavit děti? Mimo výletů po okolí se dá vytvořit zábava i doma. A že v létě dost prší, zvláště po tropických teplotách! Děti se nudí a žadoní o pozornost. Malování barevným pískem je zaměstná na celé odpoledne.

Je určeno hlavně pro malé dětičky, které ještě přetahují pastelkou. U této techniky se využívají hlavně ručičky.

Co si připravit:

  • bílý jemný písek určený pro činčily (seženete ve zverimexu)
  • temperové, akrylové nebo potravinářské barvy
  • čajové sítko
  • různé nádobky, pečící plech a další domácí potřeby

Barvení písku je celkem náročné

Chcete-li obarvit velký kýbl písku musíte být fyzicky zdatní. Lepší bude obarvit jen menší množství. Jedna tuba tempery s vodou obarví cca 0,5 kg písku. Barvu je nutné dostat do všech zrnek písku důkladným převracením jednotlivých vrstev. K obarvení si můžete navléknout igelitové rukavice, ať nemáte špinavé ruce.

Čím méně barvy dáte, tím intenzivnější bude barva písku a naopak. S vodou opatrně, písek potom dlouho schne. Nicméně na plechu v troubě při 160 °C to jde celkem rychle. Písek je dobré vytáhnout z trouby o něco dříve, než je úplně suchý. Dosušte ho raději na vzduchu, jinak má tendenci tvrdnout. V další fázi přesejte obarvený písek přes čajové sítko. Uzavřete do připravených nádobek a vytáhněte, když nemáte doma, co dělat!

Čas na hraní

Nechte dítě odzkoušet písek tím, že si do něj zaboří ručičky a seznámí se s ním. Kreslit barevným pískem na nižší ploše je asi nejlehčí. Dítě může kreslit rukama, štětcem i dřívkem. Když navíc vyrobíte z papíru kornoutek, písek dostává další rozměr. Tentokrát se z něj dají tvořit různé geometrické útvary od čtverečků až po trojúhelníky. Děti sypou písek na papír nebo podložku.

Cvičení jemné motoriky pomocí lepivé plochy

K tomu vám skvěle poslouží oboustranná lepicí páska nebo lepidlo. Z lepicí pásky vystříhejte tvary dle vaší fantazie. Děti jsou rozzářené, když se jim na lepicí pásku či lepidlo přilepí písek. Dalším nápadem je nakreslení obrázku, který se vybarvuje pískem. Větší děti zvládnou za pomoci dospělých třeba i vysypávání obrazců mandal.