Víte, jak se správně stravovat v době těhotenství?

Těhotenský test vám ukazuje dvě čárky a určitě by vás ani ve snu nenapadlo, myslet hned na to, jak se budete stravovat. Jenže těhotenství není jen o těšení se na miminko, ale zahrnuje i jistá omezení.

Nebojte se, s námi se dozvíte, co jíst, abyste svému vyvíjejícímu se plodu zajistila správný vývoj. Přizpůsobení se novému životnímu stylu bude tak zcela jistě na denním pořádku.

Věděla jste o tom, že miminko bere tělu matky vápník? Možná ne, i proto bude strava zaměřená tímto směrem – na důležité minerály, stopové prvky, vitamíny a antioxidanty. Příští prohlídka u zubaře by nemusela dopadnout zrovna nejlépe.

Je jasné, že žena v době těhotenství může a nemusí trpět na různé druhy nevolností, někdy doprovázené zvracením. Tam bude postup malinko jiný, my se teď budeme bavit o ženě, která má apetit a těhotenské chutě v normě.

Pestrý jídelníček ve zdravém duchu

Pojem „vyvážená“ strava značí výběr těch surovin, které dodají tělu matky důležité a cenné látky. Raději se stravovat v menších porcích a častěji, než si naplnit bříško k prasknutí. V pokročilém stádiu těhotenství mohou maminky trpět na pálení žáhy, stravu je tedy potřeba přizpůsobit tak, aby nadýmání nezpůsobilo tlak na dělohu, játra a žaludek.

Bílkoviny dodají energii a miminku slouží jako růstový hormon

Od ukončeného 13. týdne do 26. týdne, což se považuje i za druhý trimestr těhotenství je potřeba zvýšit příjem o 200 kilokalorií, v závěru vám to vyjde na 70 – 100 gramů bílkovin denně.

Esenciální mastné kyseliny

Jelikož jsou tuky důležité na vývoj mozku a hrají roli i celkově na kognitivní funkce, také na inteligenci a zrak, zohledněte příjem stravy rostlinného a rybího oleje. Dobrá je listová zelenina, žloutek, netučné maso a naopak tučnější ryby.

Kyselina listová

Kyselinu listovou není třeba dlouze popisovat. Určitě vám o vhodnosti jejího užívání řekl i váš gynekolog, ale opakování je matka moudrosti. Je užitečným prostředkem již v samotném plánování početí, ale uplatňuje se také u žen, které v minulosti trpěly na opakované potraty, zpomalený růst plodu a předčasné porody (polykání tabletek). Doporučená denní dávka ve stravě je 400 mikrogramů denně – nachází se v kořenové, listové a košťálové zelenině, v ovoci jižanského typu, různých semínkách, luštěninách, obilovinách, droždí a ořeších.

Neopomeňte vápník, jak jsme se o něm již zmiňovali. Je rozhodující pro kosti a svaly, ale také na budoucí laktaci. Doporučená denní dávka je 1 200 miligramů. Pokud nevíte, kde ho najdete, tak jsou to určitě mléčné výrobky, vejce, sýry, sardinky a pitná voda.

Jste vegetariánka? Zajímat by vás pak 100% měla i doporučená denní dávka vitamínu B12 (2,4 mikrogramů/denně) a zinek (7-13 miligramů/denně).

Nepodceňte vitamín D – tvoří se na slunci. Jeho deficit by mohl v lepším případě zapříčinit nízkou porodní váhu dítěte, v tom horším deformovat pánev matky. Suplementace železa je nutná u matky, která má hraniční hemoglobin 110 g/litr nebo méně. Doporučená denní dávka železa je 16-20 miligramů. Nachází se hlavně v červeném masu a v zabíjačkových produktech (jelita, tlačenky).

Nepijte a nejezte:

  • kofein, alkohol, některé bylinné čaje
  • potraviny s plísní
  • syrové maso (tatarák, sushi, steaky)
  • syrová vejce

Tabu pro vás musí samozřejmě zůstat i kouření.

About the Author

You may also like these