Určitě máte ve svém šatníku svetr, mikinu, ba i kardigan by se tam našel. Jenže málokterá žena si přesně uvědomuje pravidla, co se kam nosí. Kdy a jak si třeba obléknout svetr, aby člověk nevypadal příliš neformálně? Podívejme se proto, kdy v historii se zmiňované oděvy vůbec do našeho šatníku dostaly a jak a kdy je nosit, abyste vypadaly dokonale „in“.
Ať už si vyberete z módy, vždy se hodí zvážit, o jakou příležitost jde, abyste i zbytečně neuřízli ostudu a vypadali při každé příležitosti perfektně. Připravili jsme vám malého průvodce.
Svetr do divadla nepatří
Nejstarší součástí lidského šatníku je ze zmiňované trojice dozajista svetr. Už v dobách starověké Číny a Mezopotámie se pletly první svetry. Antika se s nimi seznámila v době na přelomu letopočtu, a první svetry proto hřály i starověké Řeky a Římany. Ovšem pletlo se i na severu, třeba ve Skandinávii. Skutečně masové rozšíření svetrů ale způsobily až pletací stroje, které do továrních provozů vtrhly někdy ve 20. letech 20. století.
Kam si můžete svetr vzít:
- Do práce
- Na schůzku s přáteli
- Na sport
- Na méně formální akce – ovšem mělo by jít o kvalitní model perfektně sladěný s celkovým outfitem
Svetr ovšem nepatří do divadla ani na formální setkání, ať už společenská nebo obchodní.
Mikina vznikla z mnišského hábitu
Mikiny se překvapivě chlubí také docela dlouhou historií, i když svetrům samozřejmě konkurovat nemohou. Nepochybně ale znáte hábity středověkých mnichů. Nejvíce se nosily hlavně v jižní a střední Evropě. Právě tyto hábity považují odborníci na módu jednoznačně za předchůdce dnešních mikin. Hábity se šily z látky a mívaly kapuci, někdy také kapsy a případně i nějaké zapínání. A kde se vzaly moderní mikiny? Ty první vyrobila ve 30. letech 20. století firma Champion. Chtěla tak vytvořit pracovní oblečení, v němž by jejich dělníkům nebyla zima.
K jaké příležitosti se hodí mikina:
- Do práce (někde může být dress code právě mikina s firemním logem)
- Na koncert moderní hudby, na diskotéku
- Na sport – mikina je třeba specifickým oblečením skateboarďáků
- Do hospody, na setkání s přáteli, do kina
Rozhodně mikinu neberte na formálnější společenská setkání, do divadla, do lepších restaurací či formální obchodní jednání.
Kardigan proslavil hrabě
Jako poslední přišel na svět kardigan. Objevil se v polovině 19. století. Jedná se o druh svetru s otevřenou přední stranou. Může, ale také nemusí mít vepředu zapínání.
Zpopularizoval ho Brit James Brudenell, sedmý hrabě z Cardiganu, který si tento oděv velmi oblíbil. Během 20. let 20. století až do roku 1930 je tenhle svetr braný jako intelektuálský oděv vysokoškolských studentů, kteří se mají chuť bouřit. I současné kardigany jsou často bez knoflíků, rozevláté, jako symbol volnosti.
Kam si kardigan můžete vzít?
- Do práce
- Do společnosti, kombinací s vhodnou košilí nebo tričkem se dá vytvořit více nebo méně formální oblečení
Zapomeňte na něj ale u vyloženě formálních společenských příležitostí. Nehodí se ani na sportování.