Mít tak bosé nohy i s botami: s Barefoot se sen může stát skutečností

Chůzi na boso zná od malička každý z nás. Kdo neskákal bos panáka nebo se jen tak neprošel v trávě s ranní rosou, zřejmě ani netuší, jak příjemná je novinka zvaná „bosé“ boty neboli Barefoot. Ve skutečnosti se jedná o obuv s tak tenkou podrážkou, že je přes ni cítit každý kamínek.

To je právě účel, který funguje podobně jako bosé nohy. Když jde člověk bos, receptory vysílají mozku signál o terénu. Tento způsob chůze zlepšuje koordinaci a optimální postavení kostí, svalů a šlach. Hlavně se také posiluje nožní klenba, o které to dnes všechno je. Plno rodičů by mohlo dnešním dětem pomoci vyrůstat tak nějak zdravěji, než jejich nožičku mačkat v obuvi, která jim ani 100% nesedí. A pozor! Nikdy není pozdě začít ani v dospělosti. Barefoot dokáže po čase zmírnit i následky nevhodné obuvi a jiné ortopedické odchylky.

Prevence plochých nohou

Tím, že Barefoot umožňuje přirozené posilování svalů, nedeformuje se nožní klenba. Nožka tak nebude plochá a nehrozí vadné držení těla. Děti nemají takový problém s koordinací, naopak v těchto botičkách terén dokonale kopírují. Nejlepší by bylo chodit úplně na boso, ale to si můžeme dovolit tak v létě u vody, kdy víme, že zem není chladná. Snažme se tedy alespoň nožku maximálně přizpůsobit lehkou a vzdušnou obuví, kterou na noze pořádně ani nepocítíme. Značek a provedení bot je na trhu již celkem dost a chce vypátrat ty nej. Rozhodně je potřeba botky zkusit, jedině to je záruka toho, že padnou. Jelikož jsou to boty, které podporují „rozpláclou“ nohu jsou ideální, když jsou malinko volnější (nadměrek 1, 2-1,7 cm do délky a 0,2 cm na každé straně do šířky).

Držte se při výběru těchto jednoduchých kritérií:

  • Nejširší část boty je vpředu u prstů, boty nikde netlačí a nedělají se otlaky
  • Podrážka je tenká, ohebná a bez zvýšené paty, noha tak nemá kam klouzat – udržuje si své těžiště a nezkracují se šlachy
  • Po nazutí je špička boty na úrovni nohy (předtím, než se tak stane, může být mírně prohnutá nahoru – je to tím, že boty pruží)
  • Nejnižší možná hmotnost bot se dokonaleji přizpůsobí stylu chůze a pohybu
  • Nezávadnost materiálu brání rozvoji plísní a alergických reakcí