Jde o praktické řešení pro každého, kdo pěstuje květiny na chalupě, kam dojíždí jen o víkendu, stejně jako pro pěstitele, které nebaví neustále nosit konve s vodou a kontrolovat, zda má flóra dostatek vláhy. A jestlipak jste věděla, že za praktickým vynálezem stojí český krajan? MUDr. Tomáš Syrovátka získal autorské osvědčení pro vynález „Zařízení pro spodní závlahu rostlin“ již před více než třiceti lety!
Rostlinám se v samozavlažovacích květináčích daří výtečně
Dle autora patentu mohou rostliny bujně růst a kvést díky knotové závlaze. Knoty poskytují rostlinám ne občasnou, ale nepřetržitou závlahu, která do značné míry simuluje přírodní podmínky. Zemina si v samozavlažovacích nádobách udržuje dostatek vláhy, což je pro většinu rostlin vhodnější než běžný způsob zalévání.
Samozavlažovací květináče způsobily menší revoluci, protože umožnily efektivní pěstování širokého spektra rostlin a některých druhů hub i v bytech, lodžiích a na balkonech. Jejich výhoda tedy nespočívá pouze v časové úspoře – samozavlažovací truhlíky přináší zajímavé pěstitelské výsledky a eliminují riziko střídavého přemokření/vyschnutí zeminy, které rostlinám příliš neprospívá.
Jak samozavlažovací truhlíky a květináče fungují?
Samozavlažováky se skládají ze dvou vzájemně propojených násob, které na sebe „nasedají“. Voda je přiváděna pomocí knotů ze spodní nádoby do horní části se zeminou a rostlinami. Dostatečný přísun vzduchu zajišťuje vzduchová mezera. Knoty mohou být skelné nebo polypropylenové a vodu do substrátu doplňují dle aktuální žízně rostlin – čím rychleji vodu odebírají, tím rychleji se doplňuje. Voda samozřejmě může obsahovat i hnojivo.
Jak vybrat „správný“ samozavlažovák?
Na samozavlažovací květináče a truhlíky narazíte na každém rohu. S výrobci a logicky i výrobky se doslova roztrhl pytel. Proto není snadné vybrat takový, který plně odpovídá specifickým požadavkům dané rostliny. Navíc, ne všechny výrobky fungují tak, jak se od nich očekává.
Nechcete-li šlápnout vedle, orientujte se na nádoby s větším prostorem pro zeminu a dostatečně velkým zásobníkem vody. Jinak se častějšímu doplňování tak jako tak nevyhnete.
Neméně podstatný je i optimálně velký a vhodně umístěný odtokový otvor, který se stará o to, aby vodní hladina nedosáhla až k substrátu. Kvůli přebytku vody by substrát začal zahnívat.
A konečně estetická stránka, která je otázkou vašeho osobního vkusu. K mání jsou samozavlažovací květináče a truhlíky v rozličném designovém provedení. Vyberte si takový, na který se budete ráda dívat!
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/kv%C4%9Btiny-kv%C4%9Btin%C3%A1%C4%8D-kv%C4%9Bty-v-l%C3%A9t%C4%9B-419650/