Rakytník patří mezi keře, které dobře ozdobí vaši zahradu. Navíc vám každý rok přinesou bobule plné vitaminů a živin.
Jeho chuť a vůni zná skoro každý, stejně tak jako jeho účinky. Pojďme si ale povědět víc o sběru rakytníku a jeho širšímu využití. Možná se dozvíte informace, které jste předtím nevěděli.
Kdy se sbírá?
Každá rostlina potřebuje dostatek času na to, aby dozrála. Výjimkou není ani rakytník. Ten se totiž po měsících vystavování slunci začne sbírat v srpnu. Existují ale i druhy, které se sbírají později (někdy dokonce až v lednu). Obecně ale bývá sběr hotový nejpozději v říjnu.
Důvod je jednoduchý. Je totiž potřeba, aby se plody příliš dlouho nezahřívaly. Jinak by mohly přijít o svoji jedinečnou chuť a bohatství v podobě širokého spektra vitaminů. Pokud budete rakytník řešetlákový pěstovat, dejte si pozor na to, aby plody nepřišly do styku s kovy. Mezi jednotlivými keři také nechávejte dostatečný rozestup (nejlépe tři metry).
Rakytník na sto způsobů
Jakmile plody nasbíráte, můžete je přetvořit v řadu zajímavých pokrmů a nápojů. Oblíbená je především šťáva z rakytníku. Abyste ji vyrobili, postačí vám k tomu odšťavňovač a dostatečné množství bobulí. Pečlivě je vymačkejte a šťávu smíchejte s cukrem (na 1 litr šťávy 1,5 kg cukru). Nemáte-li přístup k bobulím rakytníku, šťávu můžete pořídit i v obchodě.
Kdo ale bobule má, ten si doma vytvoří i rakytníkový olej. Ten poslouží jako pravidelná medicína, kterou budete užívat v malém množství každý den. Z rakytníku vytvoříte i lahodný nápoj. Posilující odvar se skládá z dvou lžic bobulí zalitých 250 ml studené vody. Tuto směs pět minut povaříte, necháte zchladnout a následně scedíte. A máte hotovo.
Pořiďte si rakytník i vy
Rakytník si tedy můžete připravit hned na několik způsobů. Nemusíte ho jen pít. V podobě marmelády si ho natřete na chleba. Konzumovat je možné i samotné plody. Pokud si tedy domů pořídíte keř rakytníku, rozhodně neprohloupíte. Každý rok vám totiž bude snášet blahodárné bobule a také skvěle ozdobí vaši zahradu.