Káva má mnoho zdravotních přínosů, ale musí být kvalitní

Káva je nejpopulárnějším nápojem na světě. Většina lidí má kávu spojenou s kofeinem, dají si svůj oblíbený šálek kávy, aby je povzbudil a následně byli méně ospalí a mohli efektivně pracovat. Káva také patří ke chvilkám pohody, mnoho lidí si nedovede představit svůj den bez toho, aniž by si dopřáli několikrát denně kávu se zákuskem a užili si příjemný relax. Káva však není jen o chuti nebo o povzbuzení. Má i řadu příznivých účinků na náš organismus.

Víte o tom, že káva obsahuje mnoho antioxidantů? Ty jsou pro tělo důležité a také bojují proti stárnutí. Kromě toho najdeme v kávě řadu vitamínů a minerálů, jde o vitamin B2 (riboflavin), B5 (kyselina pantotenová), B1 (thiamin), B3 (niacin), kyselinu listovou, mangan, draslík, hořčík a fosfor. Káva také stimuluje funkce mozku, pomáhá zvýšit mozkovou aktivitu a zlepšit vaše reakce. Samozřejmě je vhodné používat jen kvalitní upraženou kávu, instantní káva je jen chemickou náhražkou, která má mnohdy s kávou jen málo společného. Se získáním dobré kávy vám pomůže kvalitní pražírna kávy. Mezi nejlepší pražírny patří slovenská pražírna Ebenica, která nabízí lahodnou praženou kávu v mnoha variantách a za skvělé ceny. Porovnejte ji s instantní kávou a okamžitě pochopíte, proč se vyplatí obracet na pražírnu.

Může mnoho kávy škodit?

Káva je velmi zdravá, ale samozřejmě je vhodné ji pít s mírou. Častou kontroverzí je pití kávy v těhotenství. Mnoho lékařů před tím varuje, někteří tvrdí, že malé množství nevadí. I tak se vám nabízí například nízkokofeinová káva nebo káva bez kofeinu, kterou můžete bez obav pít i v těhotenství. Kofein může v těle zůstat i 8 hodin, tak je vhodné nepít kávu před spaním. Jinak se pití kávy bát nemusíte, jde o skvělého společníka, se kterým je život chutnější a příjemnější.