S partnerem jste se rozhodli založit rodinu. Možná patříte mezi ty šťastné páry, u nichž se zadaří otěhotnět téměř při prvním pokusu. Pokud se nezadaří hned, nezoufejte.
Co vám může pomoci?
V první řadě je potřeba vědět, kdy máte ovulaci, neboť vajíčko je připravené pro oplodnění pouze během 12 – 24 hodin. Ovulace probíhá vždy dva týdny před menstruačním krvácením. Pokud chcete mít jistotu, kdy máte plodné dny, můžete si také měřit bazální teplotu. Pořiďte si speciální bazální teploměr, který ukazuje na desetiny stupňů. Teplota se měří vždy ráno po probuzení a musí být, oproti medicínskému stavu, zvýšená.
Důležitý je přísun kyseliny listové a to ještě před tím, než se rozhodnete otěhotnět. Je potřeba, aby si tělo vytvořilo její dostatečnou zásobu.
Některým párům se zadaří na druhý či třetí pokus. Pokud však ani tyto pokusy nebyly úspěšné, navštivte svého gynekologa, nebo zavítejte na některou z reprodukčních klinik. Zde společně proberete vaši anamnézu a můžete se zeptat na otázky, které vás napadají ohledně početí a těhotenství. Odborný lékař také provede potřebná vyšetření a veškeré potřebné testy, které vyloučí nebo potvrdí možnost přirozeného těhotenství. V negativním případě navrhne jiné možnosti, včetně umělého oplodnění.
Negativní vlivy na otěhotnění
Na otěhotnění může mít negativní vliv i celá řada dalších faktorů.
- Tělesná hmotnost
Může to být nejen nadváha, ale i podváha. U žen s nadváhou hrozí výskyt těhotenské cukrovky, vysoký krevní tlak či potíže s donošením zdravého miminka. U žen s podváhou se také mohou objevit obtíže s donošením miminka, nebo může mít nízkou porodní váhu.
- Stres
Stresové situace mohou měnit hladinu hormonů v ženském těle. U mužů může stres způsobovat nižší kvalitu spermií.
- Věk
V současné době často bývá trendem odkládat založení rodiny na pozdější dobu. Z biologického hlediska je ideálním obdobím věk mezi 20. – 30. rokem věku. Po tomto období se plodnost u žen začíná snižovat a hrozí riziko potratu.
- Káva a kouření
Káva a další kofeinové nápoje snižují práci hladkého svalstva a tím i posun vajíček do dělohy. Kouření může být nejen příčinou potratu, ale i nízké porodní váhy novorozence či celé řady dalších obtíží. U mužů kouření způsobuje poruchy erekce a kvalita spermií se snižuje.