Historie barvení vlasů je pestrá a zajímavá

jaká je historie barvení vlasů. Delší, než si myslíte. Sahá totiž do hlubokého starověku. A v tomto článku vám o její historii povíme víc.

Přírodní vlasová kosmetika provází lidstvo už od počátku věků. Lidé totiž vždy měli slabost pro vylepšování sebe sama, a ještě více o zlepšování vlastního vzhledu. V následujících řádcích vás tedy provedeme historií barvení vlasů, která je opravdu zajímavá.

Průkopníci v Egyptě

Asi nikoho nepřekvapí, že velice oblíbená byla přírodní vlasová kosmetika už ve Starověkém Egyptě. Toto tajemství nám totiž prozradila 5000 let stará mumie, která byla nalezena také s pozůstatky obarvených vlasů. Tehdy byly symbolem krásy především syté a temné odstíny. A toho ženy dosahovaly především s pomocí hennovníku bílého. Prášek z této rostliny totiž dokázal vykouzlit tmavý odstnín s měděnými odlesky. Kromě toho také vlasy vyživoval a regeneroval.

Henna přitom nesloužila jen k barvení vlasů, ale tak k barvení paží, nehtů nebo chodidel. A to jim ještě více přidávalo na jejich atraktivitě nejen mezi muži, ale také ženami. Barvení ovšem nepatřilo mezi oblíbenou aktivitu žen. I muži rádi tuto rostlinu vzali za vděk, především pro maskování prvních šedin.

Henna v Evropě

Středověká Evropa bohužel k této přírodní vlasové kosmetice přístup neměla. Samotná církev přitom barvení vlasů příliš nepodporovala, takže na Starém kontinentu tato tradice po dlouhou dobu úplně vymizela. Držela se ovšem na Blízkém východě, především v Turecku, kde hennu začali míchat s jinými přírodními materiály. Oblíbený byl především mix henny s dubovou mízou nebo cukrem, což jim umožnilo vytvořit ještě zajímavější odstíny. Takto připravené směsi se potom běžně prodávaly na použičních tržištích, samotné receptury ovšem byly přísně střežené samotnými výrobci.

Rozvoj barvení vlasů v Evropě nastal až v 18. století, kdy se henna konečně dostala do Evropy. Právě v té době také začaly vznikat obrazy zachycující exotické ženy s tmavými a lesklými vlasy. I díky tomu tak vznikla velká poptávka po zázračných rostlinách. Na začátku 20. století pak USA začaly experimenty s chemickými barvami vlasů. A jejich popularita trvá do dnešních dnů.