DIY – vytvořte si vlastní parfém

Co má společného čistá vodka, vanilkový extrakt a esenciální oleje? Všechny tyto ingredience tvoří základ přírodních parfémů, které si můžete sami vyrobit. DIY svět vzkvétá a vůně nezůstávají pozadu.

Pokud jste alergičtí na látky obsažené v tradičních parfémech, nebo si toužíte vytvořit vůni, která je stejně jedinečná jako vy, zde máte návod.

Najděte ideální základ pro váš vlastní parfém

Většina receptů obsahuje čistou vodku buď s vanilkovým extraktem, nebo jojobovým či sezamovým olejem. Někdo používá jako základ jen vodku nebo olej, jiní doporučují jejich směs. Experimentujte a najděte si základ, který vám bude nejvíce vyhovovat. Fantazii se meze nekladou.

Oleje pro jednotlivé části parfému

Vyberte si esenciální olej pro hlavu (vysoký tón), srdce (střední tón) a základ (nízký tón). Hlavu tvoří vůně, kterou ucítíte jako první a která nejrychleji vyprchá. Srdce voní několik hodin, nejdéle však budete cítit základ. Zde je několik příkladů pro jednotlivé části parfému:

Vysoké tóny: citron, eukalyptus, grapefruit, levandule, citronová tráva, pomeranč, máta

Střední tóny: semínka mrkve, heřmánek, šalvěj, fenykl, jehlice jedle, pelargónie, jasmín, lipový květ, muškátový ořech, borovice, růže, rozmarýn, tymián, ylang-ylang

Nízké tóny: cedrové dřevo, kadidlo, zázvor, santalové dřevo, vanilka

Váš vlastní parfém

Pokud máte esenciální oleje vybrané, vytvořte si z nich směs. Ideálním poměrem je 20% oleje vysokého tónu, 50% středního a 20% základního. Zbylých 10% má tvořit vámi vybraný olej nízkého tónu (cca jedna polévková lžíce). Vše následně nalijte do tmavé skleněné láhve ve spreji a nechte odležet na tmavém místě po dobu 48 hodin až 6 týdnů. Čím déle vydržíte čekat, tím lepšího výsledku dosáhnete.

A pak už si jen užívejte svou novou vůni.