Chutě na sladké, jak jim předcházet?

Taky to znáte, když vás „honí mlsná“? Chodíte po bytě a nevíte, co byste si dali? Přemýšlíte, co všechno byste snědli, od čokolády, přes sušenky, bonbony až po dezerty. Nejhorší je, že vás takové chutě mohou následovat ihned po obědě, po večeři nebo večer, když sedíte u televize. Víte, že hlad určitě nemáte, vždyť jste se najedli. Proč to, ale takhle je?

Nedostatečně pestrá strava

Chutě na sladké mohou mít mnoho různých příčin, jako jednu z těch nejhlavnějších uvádíme nedostatečně pestrou stravu. Mnoho lidí svůj jídelníček ochuzují o mnoho živit, protože si myslí, že tak zhubnou. Přitom to má paradoxně opačný efekt. Jakmile budete ze své stravy vyřazovat některé složky, ať to jsou tuky, sacharidy či bílkoviny, vašemu tělu budou chybět a bude čerpat živiny jinou formou. Jak tedy předejít chutím na sladké?

Jezte pravidelně a zdravě

Ano, budete-li jíst pravidelně, tedy pětkrát denně, pak je to klíč k úspěchu. Ovšem není jen důležitá pravidelnost, musíte také hlídat to, co jíte. Budete-li se ládovat pětkrát denně nezdravými potravinami, pak nečekejte, že chutě na sladké nebudete mít. Do svého jídelníčku zařaďte vše, bílkoviny, sacharidy a také zeleninu. Jedině tak je vaše strava vyvážená a pestrá, jedině tak tělo dostane vše, co potřebuje.

Dbejte na psychiku

Jste naučení, že když se něco nedaří, máte špatnou náladu nebo je nějaký problém, automaticky saháte po čokoládě, abyste si takzvaně „uklidnili nervy“? Čokoláda spraví náladu hravě. Když se tohle naučíte, tělo si spojí negativní emoce s jídlem, s čokoládou a tak ve chvíli, kdy budete čelit stresu, neúspěchu či nějaké jiné situaci, automaticky budete mít chuť na sladké.

Ošalte tělo

Ve chvíli, kdy vás zase bude honit mlsná, a vy budete přemýšlet, co si dát, namísto čokolády či čehokoliv sladkého si dejte bílý jogurt, zeleninu, hrst ořechů nebo sýr. Díky tomu zaženete hlad a ošálíte svůj mozek.