Na výrobu této lahodné mlsky se používají kakaové boby – plody kakaovníku. Starověcí Aztékové je používali, krom jiného, i jako platidlo.
Ze zrn se vyrábí sušina, která je známá jako kakao. Její kombinací s tuky vzniká lahodná pochutina, která se buďto lisuje do tabulek nebo podává jako horký nápoj. Čokoláda kvalitní obsahuje velké procento kakaa.
Kakaové boby
Po sklizni se z plodů získávají boby, které je potřeba fermentovat a usušit. Následně se praží, melou a drtí a vzniká z nich kakaová hmota. Lisováním se oddělí tuk (kakaové máslo) a zbylá hmota pak poskytne kakaový prášek. Ten je výchozí surovinou pro výrobu čokolády.
Kakaové máslo je jeden z velmi stabilních rostlinných tuků. Obsahuje antioxidanty, které zabraňují žluknutí. Vyrábí se z něj cukrovinky, ale své použití má i v kosmetickém průmyslu a farmacii. Má totiž zjemňující účinky.
Čerstvé boby obsahují bílkoviny, sacharidy, theobromin (podobné účinky kofeinu) a kofein.
Výroba čokolády
Čokoláda pravá pro svou výrobu nepotřebuje mnoho ingrediencí. Ale je potřeba hledět na jejich kvalitu.
Pokud je na obalu uvedeno velké množství ingrediencí, čokoláda je vyráběna, s největší pravděpodobností z průmyslových, a nikoli přírodních, surovin.
Kvalitní čokoláda je vyrobena z kakaových bobů a neobsahuje palmový tuk, který nahrazuje kakaové máslo. Kvalitní čokoláda nepotřebuje lecitin, který se přidává pro zlepšení konzistence.
Využití čokolády
Kromě toho, že je čokoláda skvělý mlsek, nabízí i celou řadu využití.
Pečení moučníků – nejen na hotový moučník, ale i do těsta a to nejen kakaový prášek, ale i kousky čokolády, třeba pro výrobu lahodných muffinů.
Čokoláda k namáčení – vytvářet můžete různé „jednohubky“ v čokoládě. Pro namáčení jsou vhodné různé druhy ovoce, vyrobit si můžete také želé v čokoládě.