Premenstruační syndrom sebou nese různé negativní příznaky. Díky těmto tipům dovedete žít pohodlně i přes PMS. Zapojte je ještě dnes.
Premenstruační syndrom PMS se projevuje různě, pokaždé ale nepříjemně. Postižené nejčastěji trápí výkyvy nálad, soustavná podrážděnost, bolesti a tlak v prsou, únava a nafouklé břicho.
Pokud vám gynekolog diagnostikoval PMS nebo jste si nepříjemných příznaků všimla teprve nedávno, tyto univerzální tipy vám pomohou zvládnout nepříjemné příznaky bez větších těžkostí. Zároveň si udržíte dobré fyzické i duševní zdraví.
Zdravá, pestrá a čerstvá strava
Zvlášť v období PMS hraje strava významnou roli. Zařaďte co možná nejvíce vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály, zejména vitamín B6 a vápník, které mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky PMS (ryby, drůbež, hovězí maso, brambory, slunečnicová semínka a banány).
Pravidelná mírná fyzická zátěž
Pravidelný pohyb zlepšuje náladu a snižuje stres spojený s premenstruačním syndromem. Vyberte si takové cvičení, které vám udělá radost, například rychlejší procházku, klidnou jógu nebo plavání. Doporučených je aspoň 25 minut nepřetržité zátěže za den, ideálně ale více.
Uklidňující relaxace
PMS vás může výrazně znepokojovat. Proto si najděte svůj čas na relaxaci a meditaci, ať už po cvičení nebo kdykoliv se vám to bude hodit. Uvolníte tak napětí a snížíte stres. Krátké meditační posezení, chvilky strávené v klidu při knížce či na procházce v přírodě zlepší vaši pohodu a ztlumí nepříjemné pocity vyvolané PMS.
Alespoň 8 hodin spánku každou noc
Kvalitní spánek je pro celkové zdraví nezbytný, zároveň může tlumit nepříjemné příznaky PMS. Snažte se jít spát pravidelně a přibližně ve stejnou hodinu. Spěte stejně dlouhou dobu, před spaním si vytvořte uklidňující rituály spánkové hygieny a když jste unavená, neponocujte a jděte spát.
Poproste blízké o podporu
Během vyhrocených období PMS otevřeně a upřímně mluvte s partnerem a blízkými o všech pocitech a potřebách. Jejich podpora a porozumění vám mohou pomoci zvládnout tyto emocionálně náročné chvíle.
Zvažte i pomoc odborníka
Pokud jsou příznaky PMS natolik závažné, že zásadně ovlivňují váš každodenní život a zvládání povinností, mluvte s lékařem. Praktický lékař, gynekolog nebo dokonce psycholog vám poradí efektivní strategie pro zvládání premenstruačního syndromu.
I přestože PMS může náročný, s cílenou strategií a odbornou pomocí můžete zůstat aktivní, pozitivní a žít pohodový život. Pamatujte, že vaše pohoda je prvořadá a pokud potřebujete pomoc, nikdy není na škodu o ni požádat.
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/macbook-girl-friends-portrait-4255897/