Péče o trávník, ať už se jedná o zahradu, městský či zámecký park, vyžaduje pravidelnost a trpělivost. Kvalita trávníku je závislá na jeho pravidelném sečení, přihnojování, zavlažování, hrabání a dalších úkonech. Jedním z nich je také vertikutace, která však vyžaduje odborný postup, jinak by mohlo dojít ke škodám, které byste napravovali dlouhou dobu, v nejhorším případě i několik let.
Co je vertikutace
V podstatě se jedná o obyčejné prořezávání travnaté plochy, která se tímto způsobem provzdušní. Důležité a prospěšné je to zejména u hodně frekventovaných ploch, které jsou sešlapané, zdupané a jinak poničené. Častým používáním se zejména na nejfrekventovanějších místech postupně začne tvořit nepropustná vrstva, která může zasahovat až do několikacentimetrové hloubky. Z toho důvodu se pak do půdy nedostává potřebná vláha a živiny, což vede k postupnému usychání a strádání trávy. Na úkor trávy se pak na povrch derou plevely, tvoří se zažloutlá místa a travní plstě, porost řídne a poskytuje prostředí vyhovující plísním a mechům. Vertikutací se půda prořezává a do vzniklých spár pak může snáze proniknout déšť či umělá závlaha spolu s potřebnými živinami. Proto je vertikutace travnatých ploch důležitá především na těch nejfrekventovanějších místech, ale prospívá trávníku všeobecně.
Jaký je postup
K vertikutaci travnatých ploch se používá speciální stroj zvaný vertikutátor, který lze připodobnit k travní sekačce. Jeho hlavní součástí ovšem není rotující nůž, který trávu seče, ale válec s vertikutačními noži a pružinkami. Nože nejprve nařežou drny a sešlapanou zeminu a pružiny následně vyhrabou z povrchu trávníku všechny nečistoty.
Vhodný termín
Provádění vertikutace je optimální dvakrát do roka, ale pokud není trávník příliš zdevastovaný, tak jednou za rok bohatě stačí. Nejvhodnějším obdobím je jaro nebo podzim.
Pokud se s výsledkem vertikutace setkáte poprvé, vzbudí ve vás dojem, že trávník je zničen. To je ovšem klam, neboť se zlepší látková výměna a následným přihnojením a dosetím travního semene dozná trávník pozitivních změn v podobě jeho posílení a zahuštění.