Kdo uvidí zlaté prasátko

Asi každý z nás dodržuje na Štědrý den nějaké své tradice, které si třeba pamatuje již z dětství. Někdy se tyto tradice dědí z generace na generaci a jindy si zase rodina vytvoří svoje vlastní a nové zvyky. Na výběr je celá škála tradic, jako je lití olova, řezání barborek, házení střevíčkem, rozkrajování jablíček, pouštění lodiček a vánoční výzdoba bytu. Je tady i pověstné zlaté prasátko.

To patří mezi nejstarší tradice. Zlaté prasátko vidí ten, kdo se postí a vydrží celý den až do večeře nejíst. Pak bude odměněn sice kratičkým, ale za to vzácným pohledem na vzácné zjevení. V některých rodinách se třeba na štědrý den nejí přes den vůbec. Jinde se mlsá vánoční cukroví, ale nejí se maso.

Jak to bylo se zlatým prasátkem

V poledne také někde obědvají čočkovou polévku, aby měli v dalším roce hodně peněz. Když do ní dáte zlehka osmaženou slaninu, na zlaté prasátko rázem zapomenete. Pak jste asi do večera nahraní, ale dobré polévce se prostě nedá odolat. Jak by tedy měla správně tradice zlatého prasátka probíhat? Jde o zvyk, který se dodržuje již od středověku. Pro křesťany bylo celkem běžné během celého období adventu držet půst, což trvalo známé 4 týdny. Nelákala je ovšem vidina zlata, ale vidět zlaté prasátko představovalo štěstí. Zlato signalizovalo příchod slunce a odchod zimy. V kombinaci s prasátkem slibovalo také prosperitu a hojnost. Zlatá barva zůstává již po desetiletí neměnná, ale v určitých obdobích se věřilo i na zlaté telátko, zlatého beránka nebo zlatého kohouta.

Věnujte se výzdobě bytu

Tradiční je držet půst od půlnoci před Štědrým dnem až do západu slunce. Znamená to tedy nejíst samozřejmě vůbec nic a to ani vánoční cukroví nebo maso. Abyste to vydrželi, vezměte si na pomoc LED světelné řetězy, vánoční ozdoby a vrhněte se na výzdobu bytu či domu. Zapomenete na to, že vám kručí v břiše a váš dům dostane krásnou vánoční atmosféru. Venkovní i vnitřní krásné světelné vánoční řetězy v provedení LED jsou velice oblíbenou dekorací používanou na vánoční stromky, okny, zábradlí, střechy, ale i do zahrad. Před večeří bývalo zvykem ukázat dětem alespoň prasátko pomocí odlesků světla ze zrcátka a ručně vyřezaným vepříkem, který byl podsvícen, nebo sledováním první hvězdy na noční obloze. Dodržování tradic k Vánocům patří a právě s nimi získávají svátky své kouzlo.