Podcenit své zdraví se nevyplácí. Naše strava obsahuje spoustu chemie a je mnohdy nutričně chudá. Proto čím dál častěji saháme po přírodních produktech a potravinových doplňcích, které našemu tělu pomáhají získat potřebné vitamíny a minerály. K velmi oblíbeným přípravkům patří i ty, jež obsahují rostlinu rakytník řešetlákový.
Domov má v Číně
Keře či mladé stromky s nažloutlými květy měnícími se v oranžové plody, taková je podoba rakytníku. Svůj domov má v Číně, Mongolsku, Nepálu a Indii, ovšem nyní se už pěstuje i Evropě. Najdeme ho dokonce i u nás, kde se objevuje jako okrasná rostlina v zahrádkách.
Klenot čínské i ruské medicíny
Už Číňané, ale také obyvatelé sibiřských oblastí a Mongolska, se s léčivými schopnostmi seznámili a hojně ho využívali v lidovém léčitelství. Jaké účinky objevili? Rakytník pomáhá při nemocech plic, ale také jater. Ulevuje při kloubních a kožních chorobách. Dokáže regulovat krevní oběh, urychluje hojení ran, pomáhá regeneraci. Také tibetská medicína ho zařadila mezi všeléky užitečné například i u kardiovaskulárních chorob nebo intoxikací. Rusové ho dokonce také šlechtili a vypěstovali nové odrůdy. Používají ho hodně například i v potravinářství. Stává se součástí kompotů, ale také džemů a marmelád.
Zásobárna vitamínů
Jaké látky v sobě obsahuje? Podle množství karotenoidů jsou plody buď oranžové, nebo někdy až červené. Výslednou chuť ovlivňuje podíl sacharidů v bobulce. Je-li jich více, je chuť sladší, pokud jich obsahuje méně, je trpký. Kromě toho v rakytníku najdete velký obsah vitamínu B, především B1, B2, B3, B6 a B9 a vitamínu C, D a E a K. Z výše uvedeného vyplývá, že jde o skutečně všestrannou rostlinu s velmi univerzálním využitím.
Sirup pomáhá proti únavě i stresu
Z rakytníku se vyrábí různé produkty, například sirupy vhodné pro posílení imunity, na zvýšení odolnosti stresu, proti virům. Dokáží účinně bojovat s chřipkou, s infekčními chorobami. Je skvělým doplňkem při nedostatku vitamínů, pomáhá při žaludečních potížích a při stavech způsobených jarní únavou. Používají se rovněž likéry a džemy.
Co o rakytníku určitě nevíte?
- Jeho účinky nejsou žádnou novinkou. Popisuje je už tibetský spis „rGyud bzi (čtyři knihy lékopisů)“ z let 773-783 n. l.
- Pomeranč se všeobecně považuje za zásobárnu vitamínu C, která se doporučuje při nemocech a oslabené imunitě. Rakytník ale obsahuje 10 krát více vitamínu C než pomeranč. Doporučovanou denní dávku vitamínu obsahuje pouhá jedna jediná bobulka!
- Olej vyrobený z rostliny je ničitelem bakterií. Ruští kosmonauté z něj čerpali vitamíny a stal se pro ně i ochranou proti účinkům vesmírného záření.
- Dají se zužitkovat všechny části rostliny, nejenom plody, ale i kořeny listy, kůra či dřevo.
Produkty s obsahem rakytníku si můžete objednat v obchodě
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/z-rakytn%C3%ADku-vitam%C3%ADny-divok%C3%BD-ke%C5%99-982742/