Parkour – jaká je jeho historie a kde trénovat v Brně?

Parkour je fenoménem dnešní doby. Nezáleží na tom, zda ho berete jako sport, umění či filosofii, parkour může provozovat každý, kdo se chce hýbat. Jeho nespornou výhodou je, že k němu vlastně nic nepotřebujete. K pohybu využíváte vše, co potkáte ve městě, v ulicích – schody, zábradlí, zídky, lavičky. Parkour se prezentuje základními pohyby, které umí každý zdravý člověk – běhání, skákání, zavěšování, lezení, apod.

Odkud se parkour vzal?

Na počátku 20. let 20. století viděl atletické dovednosti domorodých kmenů Afriky francouzský námořní důstojník Georges Hebért. Byl ohromen tím, že místní obyvatelé dokázali používat svá těla tak pružně, obratně a hbitě, aniž by se učili gymnastiku, ale s využitím přírody kolem nich. Hebert přinesl tuto myšlenku armádě, která vedla cestu ve tělesné výchově francouzské armády. V průběhu let se vyvinul fitness režim Herbert, známý jako „Přírodní metoda“, rozrostl se na deset základních skupin, které zahrnovaly chůzi, běh, skákání, lezení, rovnováhu, házení, zvedání, sebeobranu a plavání. Zahrnoval také výcvik odvahy a morálky.

Během první světové války a druhé světové války tento systém dále rostl a stal se standardním vojenským výcvikem a vzděláváním Francouzů. V polovině 40. let se Raymond Belle, narozený francouzskému lékaři a vietnamské matce, dozvěděl o kursu vojenské překážky. Raymond Belle chtěl být silnější, rychlejší a pružnější a v noci by pomocí překážkové dráhy trénoval tajně. Nechtěl být šikanován a nakonec vynikal na vojenském kurzu. I v dnešní době existují kurzy, kde se mohou i děti naučit podobným dovednostem. Výborným začátkem jsou trampolíny, ovšem v jumpacademy.cz zjistíte, že na trampolínách se dá užít také mnoho zábavy.

Jakmile se Belle vrátil ve Francii během 80. let, jeho syn David hledal alternativu ke školním a sportovním klubovým cvičením, jako je gymnastika. Když si mladší Belle uvědomil, že ho parkour naučí dovednosti užitečné v životě a nabídne způsob, jak nejen přežít, ale také v ochraně lidí. Koncem 80. let to vedlo k vývoji civilní kondiční disciplíny známé jako parkour otec a syn.

Trénujte v Brně

Parkour Brno se specializuje především na děti. Kluci i holky se zdokonalují ve svých dovednostech a učí se spoléhat jen na své tělo. Salta, přemety, dokonalá rovnováha těla jsou bonusy, které parkour přináší.