Moderní medicína dokáže zázraky. Jaké jsou možnosti umělého oplodnění?

Nemůžete otěhotnět a zvažujete umělé oplodnění? Ještě před tím se můžete pokusit o léčbu neplodnosti. Možnosti moderní medicíny jsou o kus dál než v minulosti a s trochou štěstí bude proces fungovat. Na druhou stranu však přijměte fakt, že po 35. roku života schopnost otěhotnět výrazně klesá.

Jak na to?

Prvním krokem je zjištění příčiny neplodnosti. Potíže s ovulací může vyřešit stimulace tvorby hormonů klomifenem, léčbu syndromu polycystických ovarií zase metformin.

Při neobjasněných příčinách neplodnosti se se přistupuje ke klomifenu, inseminaci či hormonálním injekcím.

Příčinou neplodnosti mohou být také uzavřené nebo poškozené vejcovody. V takovém případě může žena přistoupit k chirurgickému zákroku. Stejně se řeší také endometrióza.

Co když léčba selže?

Spousta páru nakonec zamíří do některé z klinik IVF Praha. Centra pro asistovanou reprodukci nabízí různé metody. Nejčastější je in vitro fertilizace, která spočívá v odebrání vajíček, následném oplodnění a opětovném vložení do dělohy. Spermie mohou pocházet od partnera i od anonymního dárce.

Dalším způsobem umělého oplodnění je intracytoplazmatická injekce spermie. Při zákroku se pomocí tenké jehly aplikuje jediná spermie přímo do vajíčka.

Šance na otěhotnění stoupá s prevencí

Potíže s plodností může způsobit nezdravý životní styl. Dodržíte-li následující pokyny, možná se vám podaří otěhotnět i bez umělého oplodnění. Následující tipy jsou stejně důležité také pro zájemce o darování spermatu a ženy, které by chtěly podstoupit dárcovství vajíček.

Pro muže není dobré kouření cigaret, protože tabák (stejně jako marihuana) negativně ovlivňuje počet spermií. To samé platí také o alkoholu, který poškozuje jak spermie, tak i vajíčka. Oba partneři by se měli vyhýbat i škodlivým chemikáliím a udržovat si optimální hmotnost, protože nadváha může způsobovat hormonální nerovnováhu.

About the Author

You may also like these