Hormonální antikoncepce je téma, které spousta žen denně skloňuje. Není se čemu divit, brání nechtěnému početí, jde o jednu z nejspolehlivějších metod a využívá jí na světě velká spousta žen. Může něco ovlivnit spolehlivost antikoncepce? Co na ní má vliv a co naopak nemá?
Dávejte pozor
Je určitě velmi důležité vědět, co všechno může mít vliv na hormonální antikoncepci a co například může snižovat její účinnost. Mnoho žen jí využívá na denní bázi a často si tak ani neuvědomují, co všechno může snižovat účinky antikoncepce. Pojďme se na to společně podívat.
Kdy jí začít brát?
Chcete-li začít ihned využívat účinky, pak je nutno začít brát hormonální antikoncepci s prvním dnem menstruace. To se ostatně dozvíte i od svého lékaře, je to psáno na příbalovém letáčku. Začnete-li brát antikoncepci druhý až pátý den, pak je nutné počkat ještě týden, než začne antikoncepce správně fungovat.
Zapomenutá tabletka
Strašák každé ženy. Zapomenete si vzít tabletku. I když jde v podstatě o pravidelný rituál, berete pilulku ráno nebo večer, podle vlastního uvážení, někdy se může stát, že zapomenete. Záleží hodně na tom, v jakém týdnu si zapomenete tabletku vzít. První a poslední týden je nejhorší. Vždycky je dobré poradit se s gynekologem.
Účinnost s léky
Když jste nemocní, bolí vás v krku, máte chřipku, angínu a podobně, pak dostanete antibiotika. S nimi jste během pár dní vyléčení. Jenže, antibiotika snižují spolehlivost antikoncepce. To je nutno vědět. Pokud tedy chcete dále vést sexuální život, je dobré se chránit ještě další metodou, například kondomem.
Průjmy a zvracení
Jestliže se u vás objeví zvracení nebo průjmy chvíli poté, co jste si, jako každý den, vzali svou pilulku hormonální antikoncepce, může se stát, že se nestačila pořádně absorbovat a spolehlivost tedy klesá. Je dobré si pečlivě nastudovat příbalový letáček nebo se informovat u svého gynekologa.