Lahodné rumy značky Plantation

Vstupem ČR do EU jsem museli přestat užívat označení Tuzemský rum. Důvodem je rozdíl mezi pravým rumem a Tuzemákem. Pravý rum se vyrábí z cukrové třtiny, kdežto nynější Tuzemák se vyrábí přidáním rumové esence do zředěného lihu, který se vyrábí z bramborového škrobu. A co jsou Plantation rumy? O tom trošku podrobněji.

Co je vlastně rum

Je to alkoholický nápoj sladší chuti destilovaný ze šťávy cukrové třtiny. Zpravidla se vyrábí v oblastech s dobrými podmínkami pro pěstování cukrové třtiny. Ideální podmínky jsou v Karibiku, a to na Kubě, Jamajce a Martiniku. Nabídka rumů je široká, jelikož v každé destinaci přidávají místní trochu svého unikátního know-how.

Výroba rumu Plantation

K nejlepším firmám vyrábějícím koňaky ve francouzské vinařské oblasti Champagne, patří Maison Pierre Ferrand. Tvůrcem úspěchů je mistr destilér Alexandr Gabriel, který se každoročně vydává do Karibiku a do Střední a Jižní Ameriky, kde hledá výrazově silné třtinové destiláty. Ty se pak po druhém zrání v Chateau Bonbonnet ve Francii promění v rumy Plantation. Za tímto názvem se tedy skrývá standardní linie rumů. Rum plantation se navíc skládá ze sedmi ročníkových rumů, ve kterých je znát chuť místní půdy a je vždy pojmenován podle země, z níž pochází.

Prodej rumu Plantation v ČR

Skvělý rum Plantation a další exotické nápoje je možné koupit v e-shopu Mydrinks.cz nebo v jaho kamenné prodejně v severočeském městě Most. Tento obchod se zaměřuje na prodej rumů známých i méně známých značek.

Vlastností rumů Plantation

Aktuálně je jedním z nejlepších stařených rumů na světě Plantation Rum 20 th Aniversary XO. Je velice jemný, má plnou chuť tropického ovoce s náznakem vanilky a kokosu a sladký až medový závěr.

Dalším z řady Plantation je Plantation Guatemala & Belize Gran Anejo. Nečekejte u něj ovoce, ale příjemnou harmonii sladkosti, vanilky, kakaa, dřeva, kávy a ořechů. Zraje 3 roky v Guatemale a poté putuje dozrát do Francie, kde se ukládá v sudech po koňaku.

Do domácího baru lze doporučit například Cubaney Gran Reserve Exquisito XO Rum 21 let 0,7L, což je ročníkový rum z Dominikánské republiky zrající nejdříve v dubových sudech po bourbonu a poté po francouzských vínech.