Hlídání dětí: Jednoduché kroky k výběru vhodné chůvy

Existuje celá řada situací, kdy potřebujete hlídání pro děti. Může jít o pracovní přesčasy, nutnost si něco důležitého zařídit nebo třeba jen vyhrazení času pro krátkou relaxaci po namáhavém týdnu.

Ať už jde o hlídání jednorázové nebo dlouhodobé, chůvu musíte vybrat pečlivě. Je to přece jen osoba, která bude s dětmi v době vaší nepřítomnosti. Existuje pár jednoduchých kroků, které vám pomohou zajistit, abyste vybrali správně a chůva fungovala jako součást rodiny.

Důvěra je na prvním místě!

Nenechte se mýlit, vaše dítě vycítí, pokud ho necháváte s člověkem, kterému zcela plně nedůvěřujete. Pak může být velkým problémem nastolení důvěry mezi dítětem a chůvou. Vybírejte proto tak, abyste od svého dítěte odcházeli s klidem a dobrým pocitem, že je v těch nejlepších rukách. Agentury na hlídání dětí přitom samy upozorňují, že důvěra je na prvním místě. Nemějte proto špatný pocit při odmítnutí chůvy, která ve vás důvěru nevzbudila.

Nezanedbejte vstupní pohovor

Rozpaky nejsou na místě a vstupní pohovory jsou nutností. Ať si již vybíráte vlastní chůvu z inzerátu nebo využíváte agenturní hlídání dětí, vždy trvejte na osobním pohovoru, který vám o vybrané chůvě může říct mnohé. Nebojte se ptát a trvat na modelových situacích. Spoléhejte na šestý smysl a nenechte se ovlivnit nikým jiným než svým vlastním svědomím. Jste to vy, kdo za služby paní na hlídání platí a tak tedy máte právo požadovat jistou formu záruky. Výběr chůvy přes agenturu má přitom výhodu díky předešlému prověření, což by vám mohlo výběr usnadnit. Jak strastiplné může být hledání chůvy přes soukromé inzeráty, se dočtete v tomto článku.

Spolupráce s chůvou usnadní dětem odloučení od vás

Pokud vám vážně záleží na tom, aby se vaše dítě cítilo s paní na hlídání dobře a bezpečně, měli byste se snažit s chůvou maximálně spolupracovat. Povědět jí o svém dítěti co nejvíce a zároveň i přiblížit vašemu dítěti, jaká osoba ho bude mít na starost. Při dlouhodobém hlídání je nápomocné strávit více času s chůvou například při kávě nebo běžném rozhovoru před očima vašeho dítěte. Jeho důvěra pak vzroste. Pokud si stále nejste jistí, můžete využít hlídání dětí zdarma na zkoušku a zvolit podle výsledku.