Zima se blíží. Určitě plánujete nějakou zimní dovolenou, pokud už ji nemáte v kalendáři zaškrtnutou v kalendáři. Nezapomeňte na pojištění. I když jste přesvědčeny, že se vám nemůže nic stát, nikdy nepodceňujte možná rizika. U zimních dovolených spojených s lyžováním vzniká nebezpečí úrazu. Jak pojištění vybrat, aby vás zlomenina nepřišla pěkně draho?
Na pojištění k platebním kartám nespoléhejte
K platebním kartám většinou náleží cestovní pojištění. Naprostá většina lidí nějakou platební kartu vlastní a spoléhá proto na pojištění s ní spojené. To může být chyba. Například zásah horské služby do tohoto pojištění nespadá. Výdaje s ním spojené mohou být uhrazeny jenom tehdy, pokud bude horská služba zasahovat místo běžné lékařské služby v terénu, který je nepřístupný pro sanitku. Nespoléhejte tedy na toto pojištění.
Evropský průkaz nemusí vždy pomoci
Situaci nemusí vyřešit ani Evropský průkaz zdravotního pojištění. Na jeho základě máte totiž sice nárok na standardní pojištění jako občané daného státu EU, ale jen v zařízeních financovaných z veřejného zdravotního pojištění. Sice vám zde ošetření poskytnou, ale také musíte zaplatit určitou spoluúčast a v ceně není ani případný převoz do republiky. Proto jednoznačně platí, že mít pojistku se vyplácí.
Připojištění na rizikové sporty by mělo být samozřejmostí
Jaké pojištění si tedy sjednat? Záleží samozřejmě na aktivitách, které budete na dovolené provozovat. V zásadě platí, že základní cestovní pojištění obsahuje jenom běžné rekreační sporty. Pokud tedy chcete provozovat alpinismus, vysokohorskou turistiku vyšších stupňů obtížnosti, je třeba se na tyto sporty pojistit. Není to příliš drahé a ušetří vám to starosti.
Mít balíček na lyžování je dobré
Většina lidí ale neprovozuje extrémní sporty a spokojí se s lyžováním, ať už sjezdovým nebo běžeckým či snowboardingem. I v takovém případě ale není dobré rizika podcenit. V cestovním pojištění na lyže jsou sice zohledněna rizika zranění, ale nejde jenom o ně. Hodí se do pojistky zahrnout i pojištění odpovědnosti, které oceníte hlavně tehdy, pokud zapříčiníte neúmyslně škodu někomu jinému, například se s někým srazíte na sjezdovce. Důležité je i pojištění zavazadel a lyží. Pro lyžování jenom na vyznačených sjezdovkách a trasách stačí obvykle jen základní pojištění, většinou se jedná o speciální balíčky pro tyto aktivity.
Zjistěte si pojistný limit
Je ideální mít pojistný limit cca 1,5 až 2 miliony Kč. V něm jsou obsaženy i náklady na případnou hospitalizaci, operaci, léky, zdravotnický materiál a péče a také převoz zpět do republiky. Pojistný limit si při sjednávání pojistky zjistěte a vždy se přesné informujte o tom, na co máte v rámci pojistky nárok.
Pojištění si můžete sjednat třeba u
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/ski-tour-zimn%C3%AD-v%C3%BDlet-trampovat-16206/