Zvýšení výkonu automobilu je snadnější než byste čekali

Legální zvýšení výkonu motoru automobilů se provádí metodou zvanou chiptuning. Spočívá nejprve ve změření stávajícího výkonu a jeho následném zvýšení.

Od 1.6.2017 lze na základě rozhodnutí Ministerstva dopravy ČR provedené úpravy zapisovat do technického průkazu, takže jsou již oficiálně schválené a zcela legální.

Podmínkou pro zápis do TP je:
▪     vozidlo nesmí mít odstraněný DPF / FAP filtr
▪     vozidlo nesmí mít zakázaný EGR / AGR ventil
▪     vozidlo nesmí mít vypnuté lambda sondy.
▪     vozidlo musí mít motor bez mechanických úprav (filtry, sání, atd.)

Jak se dělá chiptuning

Jak se dělá chiptuning? V první řadě se přesně změří výkon motoru na speciální válcové brzdě. V průběhu měření se zjišťuje stav motoru a případně odhalené závady se musí nejprve odstranit. Tuning motoru lze totiž provést pouze na bezchybném motoru. Bez závad musí být i ostatní komponenty.

Samotný chiptuning je vlastně úprava softwaru řídící jednotky motoru, jejímž cílem je zlepšení točivého momentu a zvýšení výkonu motoru. Zároveň se sníží i spotřeba pohonných hmot, která v ideálním případě může dosáhnout až 15 % oproti původní spotřebě. Hlavním efektem chiptuningu je zlepšení dynamiky vozidla, přičemž se nesníží životnost motoru ani jeho příslušenství. Nezhorší se ani úroveň emisí, které odpovídají normám platným nejen v ČR, ale i v ostatních členských státech EU.

Doba provedení

Odpověď na otázku jak zvýšit výkon auta znáte, ovšem dobu provedení nelze přesně určit. Zásah u každého vozidla je zcela individuální, včetně kontrolního měření výkonu a emisí po úpravě. I s administrativními úkony trvá chiptuning 3-5 hodin.

Protokol o provedení chiptuningu

Na závěr obdrží vlastník vozidla výsledky měření v podobě protokolárního záznamu. Ten obsahuje veškeré parametry motoru zaznamenané v přehledných grafech. Výsledný protokol slouží zákazníkovi jako doklad, který může uplatnit v případě, že by chtěl vrátit hodnoty motoru do původního stavu. Tato situace může nastat například kdyby se vyskytly nějaké závady na vozidle, které je v záruční lhůtě.