V pohodlí za každé situace

Každá z nás to už alespoň jednou zažila, většina dokonce nejen jednou. I nám ženám se často stane, že se zpotíme tak, že v podpaží máme mokré koláče potu, nebo že nám pot stéká po zádech. Stydíme se za to, ale nedá se s tím dělat nic víc než používat antiperspiranty. Nebo se něco dělat přece jen dá?

Zaměřte se na materiál

Ať už nosíte trička, halenky nebo mikiny, je vždy důležité pohlídat si materiál, ze kterého je daný kousek vyrobený. Právě od materiálu se totiž odvíjí všechny vlastnosti oblečení, a to jak ty pozitivní, tak ty negativní. Většina z nás nedá dopustit na bavlnu, která se dá vyprat na vyšší teploty, je přírodní a příjemná na pokožku, pokud se ale věnujete aktivitě, při které se hodně zpotíte, nebo se potíte běžně, není pro vás tím pravým. Co si zvolit místo ní?

Funkční oblečení je řešením

Klasické oblečení určitě nemusíte dávat pryč, ale na chvíle, kdy se zpotíte, ať už v práci, při nákupu nebo během procházky, dejte přednost funkčnímu oblečení. Jeho úkolem je odvést od povrchu těla vlhkost pryč, a to buď do okolí, nebo do další vrstvy. To podle toho, jak moc vrstev na sobě máte.

První vrstva je v přímém kontaktu s pokožkou, musí ji nechat dýchat, zároveň od ní ale odvést vlhkost. Typickým příkladem první vrstvy bývá funkční tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem, případně funkční tílko. Když přijde na materiál, tak se můžete setkat zejména s:

  • Polypropylenem jako syntetickým vláknem, které skvěle odvádí vlhkost a rychle schne.
  • Polyesterem, který je lehký a odolný jako polypropylen, kousky z něj vyrobené snadno složíte do batohu, kde ani nezaberou místo. Rychle schne a dobře odvádí vlhkost, někomu ale může dráždit pokožku.
  • Polypropylen Moira, patentované vlákno českého výrobce Moira na bázi polypropylenu.
  • Merino vlna s vynikajícími tepelně regulačními vlastnostmi, které tělo udrží v teple bez ohledu na podmínky i aktivitu.

Druhá vrstva funguje jako tepelná izolace. Má dobře izolovat, zároveň ale musí být pořád prodyšná a vlhkost odvádět dál od těla. Na druhé vrstvě záleží zejména během chladných dní, je důležité ji přizpůsobit našim potřebám. Každý z nás má jinou regulaci tělesné teploty, takže každý přidává nebo ubírá vrstvu oblečení v jiný okamžik. Typickým příkladem izolační vrstvy je fleecová mikina.

Poslední, třetí vrstva má ochrannou funkci, má naše tělo ochránit před větrem, deštěm a další nepřízní počasí. Její roli plní větru a vodě odolná bunda s kapucí, která je zároveň prodyšná, vlhkost tak odvede pryč, ale větru ani dešti nedovolí proniknout k tělu.

About the Author

You may also like these