Špagety, které si v kombinaci s olivovým olejem prostě zamilujete

Kdo by neměl rád středomořskou kuchyni, že? Lehkost přípravy, krásné vůně, ale také zdravý životní styl, to všechno se pojí s Itálií, Španělskem a Řeckem, ale i Chorvatskem a dalšími zeměmi, jejichž břehy omývá Středozemní moře. Pojďme se proto inspirovat stravováním jejich obyvatel, neboť prevence civilizačních chorob je důležitá, ale duševní pohoda rovněž. Jak říká klasik, jste to, co jíte. Rozhodně nejde jen o planou frázi, vždyť jídelníček umí hodně ovlivnit náladu. Dáte si olivu?

Olivové produkty aneb nejen lepší metabolismus

Vyměňte svůj dosavadní stolní olej za ten olivový, smažte i pečte, připravujte zeleninové saláty, prostě cokoliv, nač máte zrovna chuť. Kdo by odolal? Je to právě olivový olej, který jde ruku v ruce se zdravým životním stylem a nabízí vskutku až mimořádně bohatou porci chutí a vůní. Vždyť každá odrůda může být trochu jiná, podobně jako u tekuté révy! Není důvod ke spěchu, vždyť výborný oběd můžete mít už za chvilku. Třeba trochu kaloričtější, ale protože se tento recept běžně odvozuje od uhlířů, je třeba více energie. Nakonec, nemusíte si dát nějakou obrovskou porci?

Špagety Carbonara jsou jedním z nejoblíbenějších italských jídel, stačí k němu špagety, vajíčka, osolená voda, trošku sýra a černý pepř – nezbytnou surovinou k dosažení úspěchu je pak též extra panenský olivový olej. Pokud jste už tento recept někdy ochutnali v italské restauraci, určitě budete chtít zkusit totéž i podomácku. Třeba jen proto, abyste si prosluněnou zemi pod Apeninami zase někdy připomněli a vyzkoušeli si své kuchařské umění. Vyzkoušet něco nového je určitě také plus, protože kdo ve světě gastronomie nedopatřením zakrněl, bude už navždy připravovat jen míchaná vejce s kečupem. Nebyla by to pro chuťové pohárky škoda, takto nesmysluplně je ošidit?

Zajímavá inspirace nejen pro nedělní oběd

S olivovým olejem se tedy dají dělat věci! Pokud nevěříte, přesvědčte se sami – a nemusíte k tomu mít ani kamarády v Itálii nebo ve Španělsku, protože díky kouzlu internetu se okamžitě připojíte a zjistíte si potřebné informace snad odkudkoliv. Recepty vás jednoduše nadchnou, ať už půjde o mořské ryby nebo salát z grilovaných paprik, inspiraci najdete hned. A co třeba gazpacho, proslulou španělskou polévku, která se musí podávat studená – jinak to vážně nejde…