Dají se libovolně kombinovat s jakýmikoliv módními styly a při správné péči vydrží dlouhá léta. Není se čemu divit, že jsou riflové a kožené bundy stále tak oblíbené.
Dříve byla jen modrá
Riflovina neboli denim či snad džínovina je hustě tkaná keprová látka nejčastěji vyráběná v tmavě modré barvě. Postupem času se ale natolik rozšířila, že výrobci začali riflovinu vyrábět také ve světle modré, černé nebo například bílé barvě.
Riflovou bundu si mohou ženy vzít ke kalhotám i sukni, k šatům i kostýmku nebo kraťasům a vždycky budou vypadat dobře. Díky riflové bundě, kterou zkombinují s vhodnými doplňky, se mohou ženy cítit romanticky, ale i jako rockerky nebo elegantní dámy.
O riflovou bundu je ale nutné pečovat, a to nejlépe pravidelně. Jak vhodná péče o riflovou bundu vypadá?
- Riflová bunda se nepere, a když už, tak jedině poruby.
- Pokud je riflová bunda něčím načichlá nebo na ní ulpí bakterie, jednoduše se zabalí do igelitového pytle a dá se na dvacet čtyři hodin zmrazit do mrazáku.
- Riflové bundy se věší na ramínko, neskládají se.
- Riflové bundy rovněž nepatří do sušičky, ani by se neměly žehlit.
Dnes už se také vyrábějí riflové bundy se zateplením, proto se dají nosit po celý rok, v kterémkoliv ročním období.
Kůže vydrží několik desetiletí
Obrovské popularitě se ovšem netěší jenom riflové bundy, ale také ty kožené. I kůže je materiál, který vydrží téměř věčnost a hodí se snad úplně ke všemu.
K botám na podpatku i teniskám
Ženy si pořizují zejména kožené křiváky, ať v černé nebo hnědé barvě, které si mohou obléknout ke sportovnímu i elegantnímu stylu. Obecně lze ale říci, že všechny kožené bundy se mohou kombinovat s moderním stylem oblékání, retro stylem, boho i vintage stylem. Ženy ji unosí ke sportovním botám, balerínám i botám na podpatku.
Ovšem i kůži je zapotřebí se věnovat:
- Před prvním užitím by se kožená bunda měla naimpregnovat speciálními přípravky nebo včelím voskem.
- Věší se na ramínko, složená kůže by mohla poprskat.
- V případě, že kožená bunda zmokne, musí se nechat na ramínku vysušit a pak se znovu naimpregnuje.
- Kožené bundy se v šatní skříni uchovávají zvlášť od jiného oblečení, aby nedošlo k nežádoucímu vzájemnému obarvení.
- Jednou ročně je žádoucí, aby prošla profesionální péčí.
Koženka vydrží méně, ale je levnější
Ženy často zaměňují kůži za koženku, ovšem mezi nimi je velký rozdíl. Koženka nevydrží tak dlouho jako kůže, proto je také často levnější. Zároveň reaguje při styku se solí, tudíž především v zimních měsících může dojít k jejímu poškození. Na druhou stranu ale koženka umožňuje výrobcům vytvořit hladký, lesklý i hrubší vzhled.
Kožené bundy se dnes také zateplují a to buď pomocí umělých vláken nebo pravým beránkem. Tak se může stát z klasické kožené bundy i bunda zimní.