Zuby jsou takovou naší vizitkou. Dávají okolí najevo, jak se o sebe staráme. Můžete mít boty z poslední módní kolekce, kabát z pravé kůže a značkové kalhoty, ale jakmile se usmějete a na potenciální protějšek tím vytasíte řadu nevzhledných pahýlků, je rozhodnuto.
Je to asi i působením přírody – když máme silné zuby, jsme předurčeni přežít. Proto pro vás máme několik způsobů, jak neutratit majlant a zároveň udržet vaše zuby krásně bílé. Mějte však na paměti, že je důležité dodržovat především každodenní hygienu a docházet k zubaři tak často, jak jen je to možné. Ten vám mimo jiné řekne, že každý máme jinou barvu zubů a lehké zažloutnutí je v některých případech bohužel běžné a geneticky dané.
Jezte čistě
Starost o zuby bílé jako z amerického filmu začíná už v kuchyni. A divili byste se, co všechno vás dělí od sněhově bílé barvy. Žlutost vašich zubů způsobují perlivé limonády, kyselé džusy, černý čaj, zdraví prospěšné borůvky, sójová omáčka, červená řepa i kečup. Mezi staré známé žlutící prostředky patří červené víno, káva a kouření. Ale pokud si budete poctivě čistit zuby a používat mezizubní nit po každém takovém prohřešku, vaše zuby by měly být chráněné. Ovšem pokud vykouříte balíček cigaret denně, nemůžeme radit. Dávejte si pozor i na antibiotika. Pokud jste v kritickém zdravotním období a užíváte je často, nebo je doktor neustále předepisuje vašim dětem, poraďte se s vaším zubním lékařem a začněte před žlutou barvou, která může znamenat i počátek zubního kazu, chránit zuby dřív, než bude pozdě.
Přírodní bělení
Příroda to navíc vymyslela chytře a kromě lidí, kteří vymysleli cigarety, alkohol a objevili kofein, stvořila i ovoce, které zažloutnutí vyrovná. Tak například banánové slupky. Do teď jste je hned po jídle vyhazovali, teď už nebudete. Třete jejich vnitřní stranou zuby alespoň dvě minuty. Účinky? Zázračné. Slupka totiž obsahuje brom, draslík, hořčík a další minerály. Navíc vás to třeba donutí zaplnit žaludek kromě kávy i něčím zdravým, jako je banán. Do kategorie přírodních bělidel patří i jahody. Enzymy a vysoký obsah vitaminů C z nich dělá neporazitelné zabijáky zubního plaku. Nakupte nebo posbírejte na zahrádce jahody, rozmačkejte je vidličkou a použijte jako zubní pastu, tedy naneste na zubní kartáček a dejte je na zuby. Tady je nechte pár minut působit. Ale nenechte je působit příliš dlouho, obsahují i silné kyseliny, které by vám mohly narušit sklovinu. To jsou top potraviny, ale nejsou samozřejmě jediné. Další potraviny s podobnými účinky jsou jablka, okurky, celer, květák nebo mrkev.
Domácí laboratoř
Pořád v podstatě přírodní, ale pocitově už víc chemické způsoby očištění vám doporučíme taky. Tak například jedlá soda. Stačí smíchat jedlou sodu, normální sůl a ocet. Jak to začne pěnit, dejte si to na zuby. Asi si říkáte, že by to nejspíš zabralo i na tu plíseň v koupelně. A nejspíš máte pravdu.
Další je prášek na pečení. Smícháte jej s trochou medu a vyčistíte s ním zuby, jak jste zvyklí. Ačkoliv bychom se bez něj častokrát při pečení neobešli, samotný nechutná nijak slavně, proto pokud budete chtít tuto zkušenost zopakovat, asi se budete muset trochu přemáhat.
To nejlepší nakonec. Peroxid vodíku máme všichni v lékárničce. Ať už potřebujete vydezinfikovat ranku nebo donutit zvracet psa, je prostě dobré ho doma mít. A nyní pro něj najdete i další využití. Smíchejte díl peroxidu a stejný díl vody. Tekutinu pak naberte do úst a nechte působit asi jednu minutu. Ještě vám to přijde moc jednoduché, zkuste jednou týdně smíchat jedlou sodu, peroxid a trošku vody. Nechte ingredience chvilku v klidu, aby se sůl rozpustila a vše se smísilo dohromady. Pak ji naberte na kartáček a čistěte.