Máte rádi stříbrné šperky? A víte, jak o ně správně pečovat?

Stříbrné šperky se stále těší oblibě. Může se však stát, že časem začnou pomalu ztrácet svůj původní lesk. Proč se to děje, že třeba náramek na nohu ztrácí svoji původní krásu? Důvodem je oxidace. K tomuto jevu dochází během chemické reakce, která probíhá s pokožkou našeho těla. Vzhledem k tomu, že každý máme jiné pH, někomu vydrží stříbrné šperky krásné dlouhou dobu a jinému začnou velmi brzy černat. Rychlost černání ovlivní i kontakt s kosmetickými produkty.

Prevence černání stříbra

Pomohou některá jednoduchá pravidla, která mohou prodloužit krásný vzhled stříbrných šperků.

  1. Pokud se jdete koupat, sundejte si stříbrný náhrdelník strom života. Velkou škodu může způsobit především chlorovaná voda z bazénu.
  2. Používejte šperkovnici. Pokud do ní přidáte kousek křídy, bude pohlcovat vlhkost a tím opět předejdete oxidaci. Jestliže šperkovnici nemáte, nechte stříbrný šperk alespoň v sáčku z hedvábí a uložte jej do krabičky.
  3. Šperky, tedy i stříbrný náramek strom života, nejsou vhodné ani při sportovních aktivitách. Kromě toho, že se potíte a pot má negativní vliv na šperk, je stříbro kov měkký a tudíž náchylný k mechanickému poškození.
  4. Nenoste šperky při úklidu. Také chemikálie určené pro úklid mají na jejich povrch negativní dopad.

Domácí tipy pro čištění stříbra

Pro domácí čištění si vystačíte pouze se surovinami, které naleznete doma. Postačí kapka gelu na nádobí v teplé vodě, do které namočíte měkký hadřík a šperk v něm opatrně promnete. Jestliže jsou šperky znečištěné více, připravte si lázeň z vody a mýdla a šperky do ní ponořte na dobu 5 minut.

Šikovným pomocníkem je lázeň z vody, citronové šťávy a soli. Připravte si hrnek horké vody, vymačkejte do něj polovinu citronu a přisypte lžíci kuchyňské soli. Do vzniklé směsi vložte na dobu 5 minut stříbrný šperk. Následně jej opláchněte horkou vodou.

Rozhodnete-li se pořídit si nové stříbrné šperky, zavítejte na e-shop pandjjewellery.cz.