Země Peru je považována za skutečnou pokladnici přírodní medicíny. Ne nadarmo mají peruánské byliny v alternativní medicíně přední postavení. Jejich příznivé účinky odzkoušeli již staří Peruánci, kteří používali rostliny k léčbě různých onemocnění. Léčebné účinky peruánských bylin byly navíc potvrzeny i moderní vědou. Právě jednou z těchto zázračných bylin je kočičí dráp. A k čemu se používá?
Co je kočičí dráp?
Název kočičí dráp může být pro mnoho lidí zavádějící, avšak jedná se o rostlinu Uncaria tomentosa, česky řemdihák plstnatý. Často se také označuje názvem Vilcacora nebo Uňa de gato. Název kočičí dráp získala pro své trny, které se nacházejí u listů. Jedná se o dřevitou popínavou liánu, která roste v deštných pralesích Amazonie. Místními domorodci je pak považována za svatou rostlinu.
Léčebné účinky
Účinky Uňa de gato jsou opředeny mnoha indiánskými legendami, které popisují její zázračné léčebné účinky. Této liáně je přisuzována schopnost bojovat s nádorovými onemocněními. Dokáže také významně posílit organismus a doplnit energii. Běžně se používá především k léčbě ran, žaludečních vředů, revmatizmu a k posílení imunity. Vilcacora také pomáhá snižovat krevní tlak v tepnách, proto je vhodná pro lidi s arteriální hypertenzí.
Jak si připravit odvar?
Jako léčivo se používá především kůra, ze které se připravuje odvar, který lze popíjet za tepla i za studena. Jedna lžíce sušené kůry vám vystačí na 1 litr vody. Sušenou kůru zalijete studenou vodou, přivedete k varu a povaříte 20 minut. Odvar se scedí a popíjí 3x denně. Sušenou kůru kočičího drápu si můžete pořídit například ve specializovaném e-shopu Herbavis, který nabízí široký sortiment vzácných bylin.