Jak si poradit se zánětem zubu?

 

Zánět zubu je nepříjemnost, která dokáže pěkně potrápit. Nikdo ho nechce zažít, jde o zdravotní komplikaci, která se odborněji označuje jako zánět zubní dřeně a nejčastěji za ní může neléčený zubní kaz. Jak si se zánětem zubu poradit?

Když se řekne zánět zubu

Ve stomatologii se pojem zánět zubu vůbec nepoužívá, my pacienti jím ale označujeme už v úvodu zmíněný zánět zubní dřeně nebo zánět v okolí kořenu zubu, který se projevuje tzv. váčkem. Příčinou bývá neléčený zubní kaz, při kterém se bakterie z povrchu zubu dostanou do jeho středu, kde infikují nervy a cévy.

To se projeví pulzující bolestí, která je hodně nepříjemná a může vystřelovat do ucha, čela, oka i ramene, přesto ji někteří ignorují a místo návštěvy zubního lékaře jen užívají léky na tlumení bolesti. Zub pak odumře a přestane bolet, bakterie ale žijí dál a kořenovým systémem se dostanou až do kosti, kde pak vznikne zánět v okolí kořene zubu.

Jak se zánět zubu projeví?

Neléčený zubní kaz se přes tvrdou zubní sklovinu dostane do hloubky, kde napadne nervy a cévy. Nejprve se na zubu objeví bílé skvrny jako projev nedostatku vápníku a nahromaděného zubního plaku. V tuto chvíli se ještě dá se zubním kazem bojovat pomocí důkladného čištění, ve druhé fázi se kaz dostane do skloviny. Teď už je na čase vyhledat zubního lékaře, abyste předešli dalšímu postupu, který vede přes zubní kaz v zubovině, napadení dřeně a produkci hnisu až po vznik abscesu.

Mezi hlavní příznaky zánětu zubu patří kromě nepříjemné bolesti i:

  • Zánět v daném místě
  • Citlivost na horké nebo studené
  • Nepříjemná chuť v ústech
  • Horečka
  • Zápach z úst
  • Zduřelé lymfatické uzliny
  • Nemožnost na zub dokousnout
  • Pocit vystouplého zubu z lůžka

Jak si se zánětem zubu poradit?

Hlavní je nečekat a vydat se k zubnímu lékaři. Ten provede řádné stomatologické vyšetření. V případě, že jde o zánět zubní dřeně, zub otevře a provede endodontické ošetření, což neznamená nic jiného, než že vyčistí kořenové kanálky. To se většinou provádí v lokální anestezii, poté zub buď dostaví kompozitní výplní, nebo zhotoví keramickou náhradu.

Máte už u zubu váček? Došlo k zánětu v okolí kořenu zubu v důsledku neléčeného zánětu zubní dřeně nebo nedokonale vyčištěných a zaplněných kořenových kanálků zubu? Pak je možností několik, záleží na stavu zubu. Lékař může provést reendodontické ošetření a kanálky znovu vyčistit a zaplnit, případně může provést resekci kořenového hrotu, tedy odříznutí infikované špičky kořene.

About the Author

You may also like these