Jak se vypořádat s přechodem

Změňte dietní režim

Většina žen, které se dostanou do období přechodu začne přibírat na hmotnosti. Jejich shazování již není tak jednoduché jako dříve a proto je důležitá úprava stravování. Jídlo si třeba rozložit minimálně na pět dávek během dne s minimálním rozestupem 2-3hodiny. Složení jídel by mělo být vyvážené a obsahovat co nejvíce zeleniny a mořských ryb. Důležité je hlídat si i celkový energetický příjem. V žádném případě nedržte hladovku, protože si můžete více ublížit než pomoci.

Pohyb na čerstvém vzduchu

Aktivní pohyb přináší nejen růst svalové hmoty, která se odbourává lépe než tuk, ale navíc zpevňuje tělo a kostru. Nedostatek estrogenů může vést k rychlejšímu stárnutí organismu. U žen, které se o sebe starají se většinou projevy spojené s přechodem dotýkají méně.

TIP: recenze top přípravku pro období klimakteria

Pečujte o vztah

Pokud jste dosud vychovávali děti, a vše kolem se soustředilo pouze na ně, je na čase začít dbát o partnera. Ten by měl být na prvním místě. O vztah je třeba se starat dlouhodobě, nejen v období blížícího se přechodu. Ale pokud tomu tak nebylo, nikdy není pozdě zalarmovat síly a snažit se vybudovat si pevné pouto nanovo.

 

Nestrkejte hlavu do písku

Přechod není bod, kterým život končí. Jde o neodmyslitelnou součást života. Není dobré se kvůli tomu stresovat, ale stejně ani se tvářit, že se nic neděje. Snažte se zavést preventivní opatření, aby změny nebyly noční můrou nebo zdrojem fyzických či psychických zdravotních problémů.

Nezanedbáváte preventivní prohlídky u lékaře

Minimálně jednou za rok navštivte gynekologa, který vám vezme stěry v rámci prevence rakoviny děložního čípku, může doplnit hormonální zostření svárů, vyšetření na řídnutí kostí a podobně. Všechny preventivní vyšetření jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění.

K řešení přistupujte aktivně

Nejhorší, co můžete udělat je začít se litovat. Pokud jste v přechodu a vaše hormonální hladina se mění, můžete citlivější vnímat a reagovat na některé věci. Důležitými pomocníky jsou změna životosprávy, zdravý pohyb, péči o vztah a samu sebe, doplňky stravy. Vhodné je také nechat se vyšetřit u gynekologa a v případ potřeby nasadit adekvátní léčbu.