Parfémy podle ročního období

Některé dámské i pánské parfémy jsou vskutku univerzální, prověřené mnoha generacemi. Jsou tu však jiné vůně, ke kterým si mnohdy musíme najít cestu nebo které používáme jen v určitém období. Změny v preferencích se odvíjí od příležitosti a nálady, ovšem velkou roli hraje také roční období. Zatímco na zimu jsou jako stvořené těžší, kořeněné vůně, v létě po takových instinktivně sáhne málokdo.

Není proto žádným překvapením, že prodej parfémů podléhá změnám v průběhu celého roku a rozdílné typy vůní jdou na odbyt jinak v různých částech roku. Jak se tedy mění preference v průběhu roku?

Jaro: Romantické květinové vůně

K probouzející se jarní přírodě se rozhodně nejvíce hodí delikátní květinové vůně, které mohou mít tisíce podob. Rozkvetlý šeřík, konvalinky, kosatec, fialka, pivoňka, růže, zimolez a mnoho dalších vonných složek vám po dlouhé zimě dodají energii a zlepší vám náladu. Nechybí ani rozmanité exotické květiny, bergamot a další složky, které navozují příjemné teplo.

Léto: Svěží ovocné vůně

Létu vévodí osvěžující nápoje, stejně jako odlehčené svěží dámské parfémy. V obou najdete zejména oblíbené citrusové plody. Parfémy se proto neobejdou bez citronu, ale třeba také netradičních mandarinek. Citrusové složky se následně velmi dobře snoubí s jemnými květinovými podtóny, zejména jasmínem, frézií, pelargónií a podobně. Zcela dostačující jsou většinou také toaletní vody nebo kolínské vody s nižším obsahem vonných složek.

Podzim: Exotické orientální vůně

Podzim si naopak žádá výraznější, energickou vůni, která vám pomůže vypořádat se s nevlídným počasím a zkracujícími se dny. I zde jsou patrné květinové tóny, které mohou být doplněny o uklidňující vůni santalového dřeva, ylang-ylangu, jasmínu a podobně. Prostor je však i pro pikantnější experimenty, například s využitím výrazného pižma.

Zima: Těžké kořeněné vůně

Hřejivé účinky parfé jsou v zimě velmi vítané. Proto většinou odkládáme odlehčené letní vůně a do centra pozornosti se dostávají silnější, kořeněné vůně, které nás zavedou do dalekých, exotických krajin. Dominantní jsou dřevěné tóny, které si velmi dobře rozumí s čokoládou, vanilkou, kávou i exotickým ovocem. Nechybí ani koření v podobě bergamotu nebo kardamomu. Ovšem vyplatí se pořídit si parfémovou, nikoli toaletní vodu, která pronikne i přes vrstvu zimního oblečení.

Nejedna žena zejména v zimě upřednostňuje velmi těžké vůně s kořenitým nádechem. Najít však takový parfém v dámském provedení, může být skutečný oříšek. Není se pak čemu divit, že některé ženy upřednostňují pánské parfémy, které naplní jejich očekávání.

Jak se mění vaše preference v průběhu roku? Vymykají se nějak výše uvedeným charakteristikám?