Z historie podprsenky: Znaly ji ženy už v 15. století?

Z historie podprsenky

V roce 2012 ohlásili rakouští archeologové zajímavý nález. Podprsenku starou 600 let. Nález tehdy donutil vědce přehodnotit dosavadní názory na nošení této nezbytné součásti dámského šatníku. Dosud si totiž všichni mysleli, že dámy znají podprsenku v její moderní podobě pouhých 100 let. Historické objevy ale přesvědčují, že je tomu jinak.

Push-upka tvoří sexsymbol

Ženy se v současnosti bez neobejdou. Existuje spousta druhů podprsenek. Push-upka dokáže i z malých ňader vykouzlit neodolatelný sexsymbol. Existují různé druhy včetně těch neviditelných hodících se do šatů bez ramínek a s velkým dekoltem. Každá žena si může vybrat ten správný kousek, který jí dokonale padne. Kdy a kde tedy ale podle nejnovějších objevů začala historie podprsenky?

Objev z rakouského hradu

Na rakouském hradě Lengberg nacházejícím se ve východním Tyrolsku byly nalezeny čtyři lněné podprsenky, které se svým tvarem velice nápadně podobají dnešním modelům. K nálezu došlo už roku 2008, ovšem až v roce 2012 se zpráva o nich dostala i mezi širokou veřejnost. Radiokarbonové datování potvrdilo, že kousky oděvu byly vyrobeny už v 15. století. Podle rakouské archeoložky Beatrix Nutzové šlo ve dvou případech o kombinaci podprsenky a krátké košile. U dvou modelů jsou košíčky ukončeny těsně pod ňadry, ale nechybí u nich také látka zakrývající dekolt, ovšem šaty postrádají rukávy. Zbylé dva modely jsou ještě více podobné těm současným.

Američanka prodá nápad

Dosud přitom historikové kladli počátky podprsenek až do 19. století. Za tvůrkyni té opravdu moderní podprsenky se přitom považuje Američanka jménem Mary Phelpsová Jakobová (1891‒1970) Chystá se v roce 1913 do společnosti, ale nechce se jí brát si korzet, které je ještě v té době naprosto běžnou součástí dámského šatníku, i když jeho nošení není zrovna příjemné. Proto si s pomocí své služebné ušije něco mnohem pohodlnějšího. Použije k tomu stuhu a dva hedvábné kapesníky. Je to mnohem pohodlnější, neškrtí to jako korzet. Proto se svojí novinkou Mary vzbudí mezi přítelkyněmi obrovský ohlas. O rok později chce svůj nápad zpeněžit a patentuje ho. Jenže nedaří se jí prosadit se na trhu, a tak nápad nakonec prodává společnosti Warner Brother Corset Company. Kupující firma jí za to zaplatí 1500 dolarů.

Košíčky se třídí podle velikosti

Udělá dobře, protože tato směšná investice jí v budoucnosti přinese obrovské zisky. Firma už s kouskem oděvu uspěje. Brzy ale začíná vysvítat, že není možné mít podprsenku univerzální velikosti. Proto už roku 1928 zkoušejí Wiliam a Ida Rosenthalovi uvádět na trh podprsenky s různě velkými košíčky. Definitivně tento problémy rozetne společnost Warners Company, když roku 1935 zavádí košíčky velikostí A až D. Vzápětí s touto standardizací proniká do celého světa a stává se naprostým standardem pro výrobu podprsenek. O tří roky později se objevují pro zpevnění první kostice. Od té doby se už podprsenky těší obrovské oblibě.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/podprsenka-dva-jednotnost-prsa-770156/>

About the Author

You may also like these