Sůl se vyskytuje téměř ve všech pokrmech, dokonce se její špetka přidává i do sladkých těst. Sůl je přece jen nad zlato, ne nadarmo se o ní tento fakt traduje. Plní klíčovou úlohu nejen lidem, ale také rostlinné a zvířecí říši.
Její chuť je unikátní, a přesto univerzální. Bez ní by žádný pokrm nechutnal tak, jak známe a máme rádi. Otázkou však zůstává, jakou sůl si vybrat, když jich je dnes na pultech obchodů takové množství? V tomto článku se dozvíte, která sůl je pro vás tou pravou.
Sůl je užitečná pro naše tělo, jelikož reguluje vodu a snižuje kyselost v buňkách. Udržuje také správnou hladinu krevního cukru, napomáhá k absorbování potravy a detoxikuje. Rovněž omezuje výskyt svalových spazmů a kornatění žil. Abychom pochopili jednotlivé druhy solí, je potřeba se podívat na její těžbu.
Máme tři způsoby získávání soli:
Jako první je louhování, při kterém se do ložisek soli přivádí voda, která sůl rozpustí. Potom dojde k procesu odpařování vody, sůl krystalizuje a následně je schopná zpracování.Při hornické těžbě se využívá nejrůznějších těžebních technik, kdy se sůl těží a dostává z podzemí pásem (drahé, jen Polsko). V teplých oblastech je princip zřejmě nejjednodušší. Mořská voda se nechává v mělkých nádržích odpařovat a vzniká tak krystalizovaná sůl.
Rafinovaná/nerafinovaná sůl
Tak samozřejmě, že nerafinovaná sůl je nejlepší. Je totiž přírodní, v takříkajíc nezměněné podobě. Obsahuje velký podíl minerálů a stopových prvků. Sůl rafinovaná není tak zdravá, protože je upravována technologickými způsoby a zůstávají v ní jen dva prvky – sodík a chlór.
Jednotlivé druhy solí:
Černá sůl
Pochází z vulkanické oblasti Pákistánu a Indie. Lze tedy snadno odvodit, že se používá v indické kuchyni jako koření, zejména do salátů. Vlastní velmi konkrétní chuť s výraznějším pachem po síře. Je připodobňována vůni vařených vajec. Sůl je ve skutečnosti zbarvena do fialova, ale říká se jí černá sůl.
V alternativní medicíně je vhodná na zlepšení trávení, působí proti nadýmání, pálení žáhy a zácpě. Je také dobrým zdrojem železa, omlazuje tělo i ducha a koriguje zrak.
Himalájská krystalická sůl
Je nejčistší solí na Zemi. Ručně se těží v Pákistánu na úpatí Himalájí. Její součástí je až 84 minerálů a prvků, které naše tělo rozhodně potřebuje. Všechny její nutriční hodnoty jsou zachovány díky manuální těžbě. Uplatňuje se v kuchyni a pro léčebné účinky koupelí.
Mořská sůl
Nerafinovaná mořská sůl je svým počtem 80 minerálů a stopových prvků na velmi slušné úrovni. Vylepšuje zdravotní stav, protože je tu vápník, brom, draslík, jód, železo a hořčík. Těží se v několika oblastech, hlavně při pobřeží Walesu kolem Havaje. Sopečný původ dává této soli šedý nádech. Slaná voda omývá pobřeží nesčetně míst, takže je i lokalit s těžbou velké množství.