Přemýšlíte o kurzu jezdectví? Zauvažujte i o správném vybavení

Koně jsou krásná a ušlechtilá zvířata, jejichž eleganci neodolá snad nikdo. Od pouhého obdivu pak může být už jen krok k tomu, abyste se odhodlali a začali na nich jezdit. V případě, že chcete ovládnout umění jezdectví, pak to rozhodně nepůjde bez potřebného vybavení, které dokáže zaručit nejen vaše pohodlí, ale i bezpečí a pocit jistoty.

Laik, který na koni nikdy reálně neseděl, zpravidla nemá představu, co vše si musí pořídit, aby jeho jízda byla pohodlná, nevydával se do zbytečného rizika a dobře se cítil nejen on, ale i kůň. Nejde rozhodně jen o sedlo a udidlo (ačkoliv uzdečka a udidlo pro koně jsou samozřejmě velmi důležité). Profesionální jezdec toho musí mít mnohem víc, takže se jedná o poměrně velkou počáteční investici. Ale vyplatí se nezanedbat ji a nekoupit to nejlevnější. Za kvalitu se totiž platí.

Helma jako nutnost

Může vám připadat, že jezdecké helmy na koně jsou naprosto zbytečné. Při jízdě přece chcete cítit vítr ve vlasech. Ale zvlášť pro začátečníka nebo závodníka je to úplná nezbytnost a otázka bezpečnosti. Stačí okamžik, kůň vás shodí a je z toho rázem vážný úraz. Helma na koně je stejně důležitá jako helma pro jízdu na motorce, kole či skútru. Pokud vám záleží na vašem zdraví, měla by to být první věc, kterou si pořídíte.

Jezdecké oblečení

Správný „koňák“ by měl také disponovat správným oblečením. Sice na koni můžete jezdit i ve svém starém tričku a kraťasech, ale mnohem vhodnější je oblékat se na ježdění vhodněji, příjemněji a praktičtěji. A po čem tedy sáhnout?

Určitě byste měli mít jezdeckou košili a do chladnějšího počasí je vhodná také jezdecká bunda. Jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, vydrží nepřízeň počasí i námahu a budete se v nich cítit dobře. Prodává se například také jezdecká závodní košile, ale pro začátečníky je v podstatě zbytečná. Ovšem pokud na koňském hřbetě nechcete vypadat jako úplný amatér, je podstatné pořídit si ještě jednu část oděvu – rajtky. Příhodnější jezdecké kalhoty totiž určitě nenajdete.