Pomoc – nepoznávám svoje tělo (ztráta ženských křivek v důsledku hormonů)

V období přechodu dochází ke kolísání hladiny hormonů a s tím souvisí i zpomalení metabolismu.

Také dochází ke změně metabolismu tuků a změně míst, kam se ukládají. Tukové zásoby se přesouvají směrem k centru (do oblasti pasu).

Na nárůst hmotnosti v období menopauzy má však podíl celá řada faktorů. Kromě hormonů jsou to i procesy stárnutí, člověk je více unavenější, línější, méně se hýbe a svůj podíl na tomto jevu mají i genetické předpoklady. S přibývajícími roky dochází ke zpomalování metabolismu a také energetické nároky klesají. Nesmíme zapomínat ani na klesající hladinu estrogenů a zvyšující se inzulínovou rezistenci (snížená schopnost reakce tkání na inzulín), která ovlivňuje tukovou tkáň a metabolismus tuků. To vše má vliv na zvýšené riziko obezity. Dalším faktorem, který má vliv na přibývající hmotnost, je zvýšená chuť k jídlu a zvýšený příjem kalorií, což jsou také následky hormonálních změn.

Období menopauzy bývá také doprovázeno změnami nálad i životního stylu. I tyto změny mohou ovlivnit přibývání na váze. Svoji roli může hrát i fakt, že se začíná osamostatňovat potomstvo nebo odchod do důchodu. Každou ženu ovlivní menopauza jiným způsobem. Některé ženy problém s váhou mít nebudou, jiné se s tímto problémem budou potýkat, přestože budou dodržovat pohybové aktivity a vhodný kalorický příjem.

Prevence

Prevencí proti obezitě je především zdravý životní styl. Také je vhodné udržet si přiměřenou fyzickou aktivitu a upravit nebo si pohlídat energetický příjem.

Pokud si nevíte rady, můžete si nechat poradit od výživových poradců. Celá řada informací se dá dohledat i v odborné literatuře či na internetu. Existují i kalorické tabulky potravin. Najdete v nich nejpoužívanější potraviny a ingredience seřazené do kategorií a můžete si tak jednoduše spočítat kalorický příjem.

Dá se přibývání na váze předcházet?

Nejméně vhodný způsob jsou tzv. hladové diety. Tělo postrádá některé látky a začne si je brát například z vlastních svalů. Pokud dietu ukončíte, dostaví se jo jo efekt.

Jak tedy přibírání na váze předcházet?

  • Snížený příjem sacharidů

Za nárůstem tukové tkáně stojí, kromě jiného i cukr. Používejte například alternativní sladidla (stévie). Kupované džusy nahraďte přírodními šťávami, ochucené jogurty nahraďte jogurtem bílým, sledujte údaje na obalech produktů.

  • Zvýšený příjem vlákniny

Do jídelníčku zařaďte potraviny s vyšším obsahem vlákniny. Také lněná semínka jsou vhodná – zlepšují parametry inzulínové rezistence, pomáhá regulovat tělesnou hmotnost a hladinu energie.

Vlákninu najdeme především v ovoci a zelenině (květák, růžičková kapusta, lilek, ředkvičky), v luštěninách, obilovinách, bramborách nebo třeba v semínkách a klíčcích.

  • Snížení příjmu živočišných tuků

Z jídelníčku vyřaďte tučná masa, uzeniny a konzervované potraviny. Živočišné tuky nahraďte kvalitními rostlinnými oleji.

  • Pravidelná strava

Pokud si chcete udržet svoji váhu, jezte pravidelně, ale v malých dávkách.

  • Odpočinek a relaxace

Nejen to, ale i kvalitní spánek pomáhají regulovat stabilitu hormonů a mírní chuť k jídlu.

Zkusit můžete například hormonální jógovou terapii, která pomáhá vyrovnávat hladinu hormonů, posílí svaly celého těla, zvýší pružnost, tvaruje ženské křivky, posílí kosti (skvělá prevence proti osteoporóze) a také svaly pánevního dna (důležitá prevence proti inkontinenci).

  • Pohybové aktivity

Pomáhají potlačovat některé nežádoucí příznaky a ukládání tuku v oblasti břicha. Také jsou prevencí proti řídnutí kostí. Některé ženy se v období menopauzy pohybovým aktivitám vyhýbají, neboť mívají problémy s klouby či bolestmi zad. V tom případě je vhodné volit takové aktivity, které kloubní systém zatěžují méně.

Mezi dobré pohybové aktivity patří například chůze, tanec zumba nebo aqua aerobik.

Vyzkoušejte silový trénink – pomáhá zabraňovat ztrátě svalové hmoty. Do této aktivity patří různé druhy posilovacích technik (činky, posilovací guma).