Lepicí páska je jedním z nejlepších vynálezů historie. Na co všechno se dá použít?

Lepicí pásku si asi nemusíme představovat. Všichni známe pásek namotaný na kartonové ruličce, po němž většina lidí sáhne při opravě čehokoliv. Sami si sáhněte do svědomí, že mezi takové lidi určitě taky patříte. V některých případech prostě není lepšího nástroje než právě lepicí pásky. Pouze málo lidí zná ale její historii a také spektrum použití. Pojďme to společně zjistit.

Kdo lepicí pásku vynalezl?

Přemýšleli jste někdy nad tím, kdo lepicí pásku vynalezl? Kdo byl tím revolucionářem, který dal lidstvu neskutečný dar opravit prakticky cokoliv pouhým kouskem pásky? Byl jím jakýsi Richard Gurley Drew, jenž se zajímal o tehdejší problém dvoubarevných lakování automobilů. Lakýrníkům se totiž nedařilo trefit přesný předěl mezi jednotlivými barvami. Samozřejmě existovala lepicí páska, ale pouze chirurgická, které byl vcelku nedostatek.

Začátek lepicích pásek nebyl rozhodně jednoduchý

Speciální lepicí páska tehdy vznikala z pásky chirurgické, a to pouhým přidáním pryskyřice nebo různých olejů. Bohužel na karoserie lepila až příliš dobře, takže na automobilu zůstávaly nevzhledné skvrny. V extrémních případech se stávalo, že páska odstranila celý lak, což bylo samozřejmě nežádoucí. Proto se Richard Gurley Drew rozhodl v laboratořích továrny na smirkové papíry experimentovat s chirurgickou páskou.

Na co všechno lze pásku použít?

Tolik exkurz do historie tohoto převratného vynálezu. Dnes už se samozřejmě speciální lepicí páska nepoužívá pouze při lakýrnických pracích na karoseriích automobilů, ale můžete ji použití i v jiných oblastech. Pásku používají například malíři při malování pokojů nebo pokladači koberců, aby jim koberec nejezdil po místnosti. Speciálním druhem je oboustranná lepicí páska, která má své opodstatnění například při lepení plakátů na zeď.

Lepicí pásku doma používáme prakticky každý den. Dnes už si život bez ní nedokážeme moc dobře představit, protože se z ní stal neutuchající hit, s jehož pomocí opravíte cokoliv.