Jak zhubnout: 7 tipů na hubnutí, o kterých jste neslyšeli

Jezte méně tuků, více cvičte, počítejte si kalorie – mýtus nebo pravda? Přinášíme vám pár tipů, o kterých jste (pravděpodobně) ještě neslyšeli.

Svět zachvátila epidemie obezity a hlasů, které na tento fakt upozorňují, stále přibývá. Pokud i vás trápí nějaké ty kila navíc, přinášíme vám pár tipů, které mohou vaše tělo změnit navěky.

1. Nepočítejte kalorie

Nezáleží až tak na tom, kolik kalorií mají jednotlivé potraviny. Důležité je, jak jejich tělo dokáže zpracovat.

Podle posledních výzkumů, čím více práce má tělo s trávením konkrétní potraviny, tím více kalorií spálí a tím pádem je dána potravina méně “kaloričtější”. Z toho tedy vyplývá, že v našem jídelníčku by měly převládat nezpracované potraviny s vysokým podílem vlákniny.

Jezte hodně čerstvé zeleniny a ovoce, vyhýbejte se polotovarům a všemu, co přes trávicí systém téměř proletí. Nemusíte tak v obchodě studovat štítky a pracně počítat a porovnávat počet kalorií.

Představa, že můžete jednoduše snížit příjem kalorií a tím ztratit tuk, je omyl zavádějící nás po celá léta.

TIP: Vybíráme nejlepší dietu

2. Zlepšete svůj hnědý tuk

Jeden z důvodů, proč s přibývajícím věkem přibíráme, je, že aktivita našeho hnědého tukové tkáně se zpomaluje. Na rozdíl od bílého tukové tkáně, hnědé pálí kalorie, čili zlepšuje metabolismus. Snaha aktivizovat ho co nejvíce je momentálně velký trend ve výzkumu obezity.

Zatím vědci přišli na to, že snížení tělesné teploty studenou sprchou ho dokáže nastartovat.

Podle všeho funkci spínače má i spánkový hormon melatonin. Ten se dá koupit jako doplněk stravy v lékárně, ale v malých dávkách je přítomen i v bobulích, mandlích, slunečnicových semínkách a v koriandru. Nebo samozřejmě v spánku.

3. S fruktózou na uzdě

Z řad odborníků na výživu stále častěji slyšet, že tuk není nepřítelem našeho pásu. Tvrdí, že to, co nás obaluje do tukových vrstev, je vysoká hladina sacharidů v naší stravě – hlavně cukru s názvem fruktóza.

Když ho totiž přijmeme příliš mnoho, naše játra ho mění na tuk. Celý tento problém s fruktózou by byl zcela zanedbatelný, kdybychom ji tělu nedávali v takových velkých dávkách – když však pijeme hodně ovocných džusů, smoothies a naše strava je plná nízkotučných výrobků (do kterých je fruktóza často přidávána), problém je na světě.

4. Pamatujte, že váš žaludek nedokáže počítat

Máte takovou obrovskou chuť na čokoládu, až máte pocit, že se zblázníte? Nebo na hranolky? Dejte si. Ale jen kousek! Vědci zjistili, že malý kousek jakékoliv dobroty dokáže porazit vaše nesnesitelné touhy stejně efektivně, jako kdyby jste toho snědli i desetinásobně více. Protože náš žaludek neví počítat.

Dejte si pět šest hranolků nebo dvě kostky čokolády a na 15 minut změňte činnost a vytěsnit z hlavy myšlenky na jídlo. Touha po další dávce bude pomaličku vytrácet.

5. Na štěstí záleží

Nevěřili byste, co všechno může mít vliv na to, jak jsme na tom s naší hmotností. Vědci například tvrdí, že pokud nejste v životě šťastní, nikdy nebude pro vás snadné kontrolovat svou hmotnost, protože člověk má tendence své světaboly řešit jídlem – přejídáním, případně vyzobávaním různých dobrot, i když není hladový. Na hollywoodském klišé dívky zahrabaný v posteli s kapesníčky a vědrem zmrzliny po rozchodu se svou velkou láskou asi něco bude.

Víme, snadno se říká, těžší se vykoná. Máme však pro vás tip – zkuste alespoň na jeden den dělat věci jinak, než jste zvyklí. Změňte svůj nudný a stereotypní out fit za něco netradičního a vyražte do práce s úsměvem.