Bezlepkové potraviny oživí jídelníček a uleví trávicímu traktu

Konzumace pečiva a výrobků s obsahem lepku je v České republice poměrně hojná. Vyzkoušejte ze svého jídelníčku na čas lepek vynechat či jeho konzumaci alespoň omezit. Ulehčíte tak svému trávicímu traktu a objevíte nové možnosti ve stravování.

Lepek

Strava bohatá na lepek je pro lidský trávicí trakt zatěžující. I v tomto případě totiž platí, všeho s mírou. V jídelníčku samozřejmě můžete lepek zachovat, ale je zdraví přínosné, omezíte-li jeho konzumaci na rozumnou míru. Pokud například snídáte vločky, obědváte těstoviny a k večeři si dopřejete pečivo, můžete se po celém dnu cítit jaksi těžce a plně. Ideální je, kombinujete-li stravu bezlepkovou a s lepkem, například k snídani si dopřejte vločky, k obědu rýži a k večeři salát.

Bezlepkové potraviny

V dnešní době není díky rozmanité nabídce potravin přejít ani na jídlo bez lepku. Buď můžete produkty s lepkem nahradit zdravějšími ingrediencemi, například rýží, pohankou, zkusit quinou či kukuřičné výrobky. Možnou alternativou jsou i bezlepkové produkty, díky nimž si můžete dopřát potraviny, které jsou klasicky s lepkem, ale v bezlepkové podobě.

Sladké bez lepku

Bezlepkové budete často hledat především přílohy, ale deficit můžete pocítit, i co se týká sladkého. Dnes si však můžete dopřát sladké bezlepkové pečivo nebo třeba bezlepkový puding. Inspirací pro vás mohou být i recepty z pudingu. Díky nim vykouzlíte sladké dobroty za pár minut, které navíc nebudou obsahovat lepek. Na výrovu těchto produktů se specializuje také škrobárna, přičemž její nabídku si můžete prohlédnout online.

Změna jídelníčku

Díky takové změně v jídelníčku se totiž budete brzy cítit jinak. Váš trávicí trakt nebude tak zahlcen a vy se budete cítit jaksi lehčí, ale ne hladoví. Důležitý je dostatečný příjem vlákniny a pestrá strava, která bude lepku obsahovat o něco méně.